1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Taşeron İşçi Maaşları İçin Resmi Açıklama Yapıldı
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Taşeron İşçi Maaşları İçin Resmi Açıklama Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Taşeron İşçi Maaşları İçin Resmi Açıklama Yapıldı

Taşeron işçi statüsünde çalışan ve kadrolu taşeronlar ve kadroya alınmayan taşeronlar olarak ikiye ayrılan grubu ilgilendiren maaş açıklaması bakanlık tarafından yapıldı.

A+A-

Türkiye’nin hemen her kurum ve kuruluşunda çalışma hizmetlerine devam eden taşeron statüsündeki işçilerin mağduriyetleri hakkında yapılan açıklamalara bir yenisi olarak maaş konusu hakkında yapılan açıklama eklenmiş oldu.

Öncelikli olarak kadrolu olan taşeron işçileri ilgilendiren konu ile ilgili olarak, taşeron işçilerin geçtiğimiz ilk üç aylık süreç içerisinde 2019 yılı itibari ile farklı maaşları farklı zaman dilimlerinde alabildikleri sorunu gündeme gelmişti.

Özellikle, çalışma saatlerinde herhangi bir düşüş yaşanmayan taşeronların ayın farklı günlerinde farklı miktarlarda maaş almaları ile ilgili olarak yaşanan soruna göre, bahsi geçen durumun hukuka aykırı olduğu ve resmi olarak bu uygulamanın bir standarda kanun nezdinden bağlandığı ilan edildi.

Taşeron işçilerin farklı günlerde maaş almalarının kurum ve kuruluşların yetkililerinin inisiyatifinde olmadığını belirten bakanlık açıklamasına göre; taşeronlar iş sözleşmesinde yer alan maddelere göre bir ayın kaç gün çektiğine dair mi yoksa her halükarda 30 gün sabitliğinde mi maaş alacağı konusunun TİS^te belli olduğunu ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre asıl merak edilen maaş günü sorunu ise tamamen çözüme kavuşturuldu. Verilen bilgiye göre taşeronlar maaşlarını peşinen almadıkları için ay başında almayacaklar; fakat her kadrolu taşeronun maaş günü her ayın 14’ü olarak sabit tutulmuş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler