1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hemşireler ve ATT’ler O Eğitimlere Başvuramayacak
Hemşireler ve ATT’ler O Eğitimlere Başvuramayacak

Hemşireler ve ATT’ler O Eğitimlere Başvuramayacak

Diyaliz Merkezleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler ile diyaliz eğitimi alacak personeller ve unvanları yeniden belirlendi.

A+A-

Önceden Sertifika Alanlar Ne Olacak?
Resmi Gazete’de yayınlanan Diyaliz Merkezleri Yönetmeliği değişiklikleri ile kimlerin diyaliz eğitimi alabileceği yeniden belirlendi. Bu kapsamda daha önceden hemşireler ve acil tıp teknisyenleri hemodiyaliz eğitimi alabilmekte iken yeni değişiklik ile birlikte bu imkan ortadan kaldırıldı. Dolayısıyla hemşireler ve acil tıp teknisyenleri hemodiyaliz eğitimini artık alamayacak. 

Periton diyaliz eğitimine daha önceden hemşireler katılabiliyordu. Ancak yeni değişiklik ile birlikte hemşireler bu eğitimi de alamayacak. Sadece diyaliz teknikerleri bu eğitimi alabilecek. Yönetmelikte yayınlanan bu değişiklikler sonrasında daha önceden eğitim için sertifika alanların durumunun ne olacağı merak konusu oldu. Resmi Gazete’de yer alan yönetmelik değişikliğine bir de geçici madde eklendi. Bu maddeye göre daha önceden sertifika alanlar bu eğitimleri almaya devam edebilecek. Dolayısıyla herhangi bir hak kaybı yaşanmasına mahal verilmedi.

Bu düzenleme diyaliz teknikerliği bölümünden mezun olan adaylar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Zira diyaliz teknikerleri eğitim aldıkları alanda görev yapamazken hemşirelere görev veriliyordu. Bu düzenleme ile sorun ortadan kaldırıldı ve diyaliz teknikerlerinin de önü açılmış oldu. Bu değişikliğin tedavi kalitesini de artırması bekleniyor. Böylelikle vatandaş memnuniyeti de artacaktır. Bu tür bir düzenlemenin paramedik bölümü ve ATT’ler için de yapılması talep ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
İlgili Haberler