1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hepatit B Sağlıklı Taşıyıcıları Mağduriyeti Giderilmeli
Hepatit B Sağlıklı Taşıyıcıları Mağduriyeti Giderilmeli

Hepatit B Sağlıklı Taşıyıcıları Mağduriyeti Giderilmeli

2018 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile binlerce Polis, Bekçi ve Askeri Personel adayları mağdur oldu. İş İlanları Kariyer haber sitesi olarak mağdurların sesi oluyoruz.

A+A-

03 Ocak 2018 tarihinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği yenilenerek resmi gazetede yayınladı.Yayınlanan bu yönetmelik ile Emniyet Teşkilatı tarafından Asker, Bekçi ve Memur alımlarında ve özellikle polis meslek eğitim merkezlerine alınacak aday öğrencilerde aranacak sağlık şartlarına ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Yönetmeliğin içeriğinde Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM)  giriş sağlık şartlarında önemli değişiklikler yapılmıştır bunların içerisinde bir tanesi ise Polis Meslek Eğitim Merkezlerine kabul edilecek polis memuru adaylarının seçiminde sağlık raporu alabilmek için adaylarda bulunması gereken birçok sağlık şartları arasında bulunan HBs Ag veya HBV DNA (Hepatit B) pozitif olan öğrencilerin polis eğitim merkezlerine alımı konusunda yapılmıştır.

03 Ocak 2018 tarihinden önce yürürlükte olan 04 Ağustos 2003 tarihli ve 25189 sayılı yönetmelik gereğince eğitim merkezlerine alınacak aday öğrencilerden HBs Ag veya HBV DNA (Hepatit B) pozitif olanlar için ilgili madde şu şekildeydi.

Yönetmeliğin Ek-3 hastalık branşlarının sınıflandırılması dâhili ve harici hastalıklar bölümünde.

Hbs antijeni (+) pozitif olanlardan HBV DNA’sı Pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez. Sağlık kurulu raporu ile sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.

Denilmek suretiyle hepatit B pozitif olanlardan hekim raporu ile sağlıklı taşıyıcı olarak değerlendirilen kişilerin polis ve bekçi olarak alımı mümkündü.

03 Ocak 2018 tarihinde yeni yayınlanan yönetmelikte ise Ek-3 bölümünde 

"HBs Ag veya HBV DNA (Hepatit) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler." olarak değişti. 

Yukarıdaki şekilde yeni yönetmelik metninden “sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.” ibaresi çıkarılmıştır.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile de 03 Ocak 2018 tarihi itibariyle hali hazırda devam etmekte olan sağlık raporu işlemlerinin düzenlenmesi için, “Devam etmekte olan tüm sağlık işlemleri bu Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.” denilmiştir.

Geçici maddeye göre de  03 Ocak 2018 tarihinden önce sağlık raporu alma işlemleri devam eden Polis, Asker, Bekçi ve Memur ünvanları için Hepatit B sağlıklı taşıyıcı pozisyonunda bulunan bir çok pomem ve diğer memur adayları mesleğe alınmayarak mağdur edilmişlerdir.

Bu yönetmelik değişikliği sonrasında artık Emniyet Teşkilatı tarafından yapılan Polis, Bekçi, Asker ve Memur alımlarına başvurmak isteyenlerden hepatit b taşıyıcısı olanlar başvuramayacaktır. Emniyet Teşkilatı tarafından yapılacak olan Polis, Bekçi, Asker ve Memur alımlarında Hepatit b sağlıklı taşıyıcıların engeli kaldırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
İlgili Haberler