Her 7 İşverenden Biri Eleman Bulmakta Zorlanıyor

Her 7 İşverenden Biri Eleman Bulmakta Zorlanıyor

Mesleki beceri ve tecrübe eksikliğinden ötürü işçi iş bulmakta, işveren ise eleman bulmakta güçlük çekiyor.

Mesleki Eğitim Yetersiz
2019 yılı işgücü piyasası araştırması sonuçları İŞKUR tarafından derlenerek açıklandı. Türkiye’de 330 bin kadar açık iş pozisyonu bulunuyor. bu açıkların üçte biri imalat sektöründe yer alıyor. İşsiz olanların sayısı 4 buçuk milyondan fazladır. İş pozisyonunun 15 katı işsiz olmasına rağmen halen işverenler eleman bulmakta güçlük çekiyor. Çünkü iş arayanlar nitelikli eleman değil, işverenler ise tecrübeli ve nitelikli eleman arayışında. Bu yüzden her 7 işverenden biri aradığı gibi eleman bulamıyor. 

Diğer bir sebep ise işçi ve işverenin ücret konusunda anlaşamamasıdır. İşveren düşük ücretlerle işçi çalıştırmak isterken, işçi ise emeğinin karşılığı olan daha yüksek ücretlerle çalışmak istiyor. Orta noktada anlaşılamadığı takdirde istihdama katkı sağlanamıyor. 

En Fazla İmalat Sektöründe İhtiyaç Var
Şu andaki eleman ihtiyacının 3’te biri imalat sektöründe yer alıyor. İşverenler açık işlerin yüzde 43’ünde engelli bireyleri çalıştırmak istiyor. Kadınlarda makineci çok aranırken, erkeklerde imal üretim işçisi aranıyor. En çok eleman ihtiyacı olan meslekler arasında makineci, garson, satış danışmanı ve üretim imal işçisi yer aldı. 

Gelecek 10 yılda öne çıkması beklenen meslekler arasında drone operatörü, nano teknoloji mühendisliği, homologasyon uzmanı, yapay zeka programcısı gibi meslekler yer aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.