1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hukuk Mezunlarının Yazı İşleri Müdürü Olmasına Zabıt Katipleri Tepkili
Hukuk Mezunlarının Yazı İşleri Müdürü Olmasına Zabıt Katipleri Tepkili

Hukuk Mezunlarının Yazı İşleri Müdürü Olmasına Zabıt Katipleri Tepkili

Yargı reformu kapsamına yazı işleri müdürlüğüne hukuk fakültesi mezunları atanabilecektir. Hukuk Mezunlarına İstihdam İmkanı...

A+A-

Yargı Reformu Stratejisi ile yapılan düzenlemelerden biri de hukuk fakültesi mezunlarının yazı işleri müdürü olabilmesidir. Hukuk fakültelerinin sayısı hızla artmaktadır ve çok sayıda mezun veriliyor. Ancak yargıda bu kadar mezunun istihdamı mümkün değildir. Bu sebeple çoğu hukuk fakültesi mezunu avukat olarak dahi iş bulmakta zorlanıyor. Bu sorunu nazara alan Adalet Bakanlığı yargı reformu ile hukuk fakültesi mezunlarına yeni bir istihdam alanı sundu. Artık hukuk fakültesi mezunları adliyelerde yazı işleri müdürü olarak görev yapabilecektir. Böylece hizmette kalite de artacaktır. 

Bu gelişme Adalet MYO mezunu olan zabıt katipleri tarafından tepki ile karşılandı. Çünkü bu durumda zabıt katiplerinin iş imkanı daralmış oldu. Adalet Büro Sen tarafından zabıt katiplerinin de avukatlık yapabilmesi için başvuruda bulundu. 

Zabıt Katipleri Avukatlık Yapabilir Mi?
Adalet Büro Sen’in yaptığı başvuru gerçeklikten uzak olup, tepki göstermek amaçlıdır. Çünkü zabıt katipleri 2 yıllık Adalet MYO mezunu iken, avukatlar 4 yıllık hukuk fakültesi mezunudur. Adalet mezunları daha çok şekil ve usul konusunda eğitim alırken, hukuk mezunları esas ağırlıklı olmak kaydıyla usul ve esas eğitimi almaktadır. Yani hukuk fakültesi, adalet bölümünü kapsamaktadır. Ancak adalet bölümü, hukuk fakültesine göre oldukça sınırlıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.