1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetin Kamu İşçisine Yapacağı Yeni Zam Teklifi Tartışılıyor
Hükümetin Kamu İşçisine Yapacağı Yeni Zam Teklifi Tartışılıyor

Hükümetin Kamu İşçisine Yapacağı Yeni Zam Teklifi Tartışılıyor

Hükümetin ve sendikalar sözcülüğünde toplu iş sözleşmesi masasında yer alan kamu işçisinin zam pazarlıkları devam ediyor.

A+A-

2019 yılı Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında uzun süredir gündemden düşmeyen kamu işçisi zam görüşmeleri ve ilerleyen süreçlere tahsil ve temin edilecek maaş karşılıkları hakkında ilerletilen pazarlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Daha önce hükümet ile masaya oturması konusunda hizip çıkan ve sendikalar arasında münakaşa yaşanmasına sebep olan toplu iş sözleşmeleri zam görüşmelerinden çıkacak sonuç hakkında belirleyici olan sendika kararları süreci belirlemeye devam ediyor.

Bundan önceki haftalarda ilk olarak sendika tarafından gelen çalışma metni ve kamu işçisi zam görüşmeleri hakkında devletten talep edilen zam rakamının hükümete teslim edilmesinin ardından hükümetten cevap gelmişti.

Hükümetten gelen zam teklifi hakkında yorumda bulunan Türk İş Sendikası başkanının; bu süreçte zam rakamlarının revize edilmeden zam görüşmelerinin devam etmesi mümkün görünmüyor, açıklamasının akabinde, hükümetin bu hafta söz konusu süreçte bir revize yapılacağı beklentisi artıyor.

Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ın yaptığı açıklamalarda yer alan;"3500 TL'den az alanlar için 60 TL zam teklif edildi. Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok" ifadelerinden sonra; hükümetin bu hafta içerisinde vermesinin öngörüldüğü zam teklifinde rakam merakla bekleniyor.

Söz konusu zam teklifinin yüzde 7 ve yüzde 5 olarak kademeli artışla masaya tekrar geleceğine dair kulis bilgileri ayrıca yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.