Hükümetin Sağlık Reformları Belli Oluyor, Vatandaşlara Müjde

Hükümetin Sağlık Reformları Belli Oluyor, Vatandaşlara Müjde

Milyonlarca vatandaş için müjde niteliğinde gelişen haberlere göre, hükümetin sağlık reformu hakkında atacağı adımlar belli oldu.

Ülke genelindeki vatandaşlar için 2019 yılı itibari ile yapılacak olan ve daha önceden de ifade edildiği üzere hükümet ve toplum arasındaki bağ dahilinde düzenlenmesi gereken ve reform gerektiren konular özelinde tamamlanacak çalışmalar için atılacak adımlar büyük önem arz etmeye devam ediyor.

Bahsi geçen durum ile ilgili olarak hem hükümetin hem de devlet politikası olarak bürokratların tespit ettikleri alanlara dair yapılacak olan yeni çalışmaların detayları kademeli olarak belli olmaya başladı.

Sağlıkta Reform Geliyor

Yayımlanan duyurulardan ve bakanlıklar tarafından ifade edilen maddelerden sonra somutlaşan adımlar için, bir önemli müjde Sağlık Bakanlığı tarafından geldi.

12 Madde de Sağlık Reformu

Yukarıda da belirtildiği üzere önem arz eden reform ve çalışmalar dahilinde yapılan açıklama ile birlikte, hükümetin sağlık reformu olarak adlandırdığı çalışmalar bütünü için toplamda 12 madde sunuldu.

12 ayrı madde olarak listelenen ve öncelikli olarak Anadolu ile İstanbul arasındaki uçurumun kapatılması üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde “Anadolu Seferberliği” başlatılacak.

Diğer maddeler ise özet olarak; klinik kalite takibi için Akreditasyon Sistemi kurulacağı açıklanırken, genel reform maddeleri için; Hastane Eczacılığı Eğitimi, Alternatif Muayene Alanı, Özelleşmiş Tedavi Merkezi, Sağlıklı Yaşam Tarzı, Bağımlılıkla Mücadele, Aile Hekimine Performans Sistemi kurulacağı açıklandı.

Ayrıca belirtilen maddeler ek olarak; Erken Teşhis Etkinleştirme sistemi, fiyat belirlemede hata yapılmaması için Akılcı İlaç, düşük maliyet için Sağlık Market ve Yaşlı takibi sistemleri geliştirilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.