Hükümetin Yeni İstihdam Planı Devreye Giriyor

Hükümetin Yeni İstihdam Planı Devreye Giriyor

Hükümeti olumsuz anlamda en çok etkileyen unsurların başında gelen artan işsizlik sorununun çözümü için yeni istihdam planı devreye sokuluyor. TUİK rakamları göz önüne alınarak plan hazırlanması söz konusu olacak.

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranı yüzde 12,8 olmasına rağmen gerçek işsizliğin çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bunun nedeni ise TÜİK rakamlarında iş bulamadığından dolayı artık iş aramayan kişilerin işsiz olarak yer almaması olarak gösteriliyor. Ülkemizde resmi olmayan rakamlara göre işsizliğin yüzde 25 seviyelerinde olduğu iddia ediliyor.

Hal böyle olunca dış siyasette atılan önemli adımlara ve corona virüsle mücadele de gösterilen iyi performansa rağmen Ak Parti cephesinde oy kaybı ya da beklenen yükselişin yaşanmamasını altında işsizlik sorunun olduğuna inanılıyor.

Bu sebeple Ak Parti cephesi yeni bir istihdam planı uygulamaya hazırlanıyor. Bu plan ile birlikte işsizlik ramaklarının tek haneye çekilmesi planlanıyor. Yüzde 8 ile 10 arasında düşürülecek işsizlik rakamları ile ekonomiye olan güveninde tekrar arttırılması planlanıyor. Türkiye’de yüksek işsizlik ve alım gücünün düşmesinin gösterilen başarıları gölgelediğinin düşünülmesi ile Sonbahar ile birlikte yeni istihdam paketinin açılması planlanıyor.

İstihdam İçin Yeni Teşvikler Yolda

İşsizlik sorunun ortadan kaldırmak için hem çalışan istihdam edeceklere hem de iş gücü anlamında yatırım yapacak kişilere yeni ve oldukça önemli teşvikler getiriliyor. Üstelik bu teşviklerin geçmişte ki teşviklerden en önemli farkının 4 yıllık uzun bir süreyi kapsaması ön görülüyor. Bu noktada işverenler üzerin de ki vergi yükünün hafifletilmesi, ne kadar çok çalışan istihdam edilirsen vergi indirimleri ve teşviklerden o derece yükse düzeyde yararlanılması planlanıyor.

Ayrıca istihdam konusunda öz veri gösteren iş yeri sahiplerine uzun vadeli, çok düşük faizli ve uzun süre geri ödemesiz istihdam kredisi verilmesi planlanıyor. Alınacak bu tedbir kararları ve istihdam paketi ile birlikte 2020 yılı sonuna kadar işsizlik rakamlarının yüzde 10 seviyesinin altına çekilmesi planlanıyor.

Corona Virüs İkinci Salgını Paketi Erteletebilir

Yeni istihdam paketi üzerinde çalışmalarda sona gelinirken olası bir corona virüs ikinci salgını durumunda ise paketin 2021 yılına kalması ön görülüyor. Corona virüs pandemisi nedeniyle işten çıkarma yasağının ikinci bir salgın ile 2021 yılı haziran ayına kadar uzatılabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum