İBB’de işten çıkartılan işçinin, işe dönüş davası sonuçlandı

İBB’de işten çıkartılan işçinin, işe dönüş davası sonuçlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından alınan kararla iş akdi sonlandırılan personelin işe dönüş ile ilgili gittiği davada sonuç açıklandı. İBB işçi çıkartılmasında işçini işe dönüş kararı mahkeme tarafından onaylandı.

Yerel seçimlerin ardından milyonlarca işçi ve işçi yakının merakla beklediği konular arasında ilk sırada yer alan gündem maddesine göre; işçilerin siyasi parti değişikliği ile yeni parti dönemlerinde işten çıkartılacağı konusu yer alıyordu.

Birçok parti yöneticisi ve belediye başkanı namzedinin yaptığı açıklamalara göre işçilerin işten çıkartılmayacağı ilan edilirken; çeşitli sebeplerle yerel seçim sürecinin akabinde işten çıkartılma haberleri basın aracılığı ile kamuoyunun gündemine girdi.

İBB İşçi Çıkartmaları İddiası

Birçok unvan ve birim dahilinde iş akdi sonlandırıldığı üzere ihbar ve iddiaların yer aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından süreç ile ilgili olarak açıklamalar yapılmıştı. Hiçbir işçinin siyasi parti sempatizanlığı sebebi ile işten çıkartılmadığı beyanatına yer verilirken; bazı işçiler konunun aksini ispat üzere mahkemeye gitmişti.

Mahkeme Sonucu Açıklandı

İBB'ye bağlı Spor İstanbul'da görev aldığı sırada iş ve çalışma sürecine son verildiği bilgisi paylaşılan bir vatandaş, konuyu taşıdığı mahkemede haklı bulundu ve işe dönüş davası sonucunda olumlu sonuca vardığı ilan edildi.

İBB Avukatından Davanın Reddi Talebi

İşten çıkartılmasının ardından mahkeme tarafından olumlu bulunan ve geçerli sebepler dahilinde haklı bulunan talebin onandığı ve işçinin işe geri döndürüleceği açıklanırken; İBB tarafından yetkilendirilmiş dava takip avukatı tarafından davanın reddine yönelik yeni bir başvuru yapılacağı açıklandı.

“Cumhurbaşkanımızın ardında geçen 30 yıllık siyasi çizgisinin İBB Başkanı'nın çizgisiyle uyuşmamasıdır”

Söz konusu işçinin görevden alınması ile ilgili olarak verilen kararda yer alan bilgilere göre; işe geri dönüş konusunda bir beis bulunmadığı ilan edilirken; dava sonucunda haklı konumda olduğu tespit edilen personel ise işten çıkartılması ile ilgili olarak yapılan açıklamaların tekzip edildiğini ve asıl işten çıkartılma sebebi olarak “Cumhurbaşkanımızın ardında geçen 30 yıllık siyasi çizgisinin İBB Başkanı'nın çizgisiyle uyuşmamasıdır” iddiasında bulundu.

Sözleşmelerine dokunulmayacağına yönelik söz almalarına rağmen bu süreci yaşadığını iddia eden personelin işe dönüşü ile ilgili İBB tarafından yapılacak açıklamalar takip ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.