1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İcap Nöbeti Hakkında Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama
İcap Nöbeti Hakkında Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

İcap Nöbeti Hakkında Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Bazı uzmanlık alanlarında görev yapan doktorlar için acil durumlarda 30 dakika içerisinde hastanede olmaları için yapılan duyuruya Bakanlık tarafından izahat yapıldı.

A+A-

İkamet Zorunluluğu Yok 
Bazı uzmanlık alanlarında yeteri kadar hekim bulunmaması nedeniyle acil durumlarda sorunlar yaşanabilmektedir. İşte böylesi bir durumda hekimin 30 dakika içerisinde hastanede bulunması gerektiği ile ilgili bir duyuru yayınlandı. Ancak kamuoyu tarafından bu duyuru yanlış anlaşıldı ve 30 dakikalık mesafe içerisinde oturulması zorunlu olarak lanse edildi. Ancak böylesi bir durum olmadığı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. 

İcap nöbeti tutan doktorların acil bir durumda 30 dakika içerisinde hastanede olacak şekilde hazırda beklemeleri gerektiği hatırlatıldı. Dolayısıyla herhangi bir ikamet zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca bazı illerde yakın mesafelerin dahi yarım saatten daha uzun bir sürede kat edildiği de göz önünde bulundurularak valilere yetki verildi. Buna göre valiler uygun bir süre belirleme yoluna gidebilecek. 

Uzman hekimlere ihtiyaç duyulması halinde derhal haber verilmekte ve doktorun görev yerine gelmesi sağlanmaktadır. Bu sayede zor durumda olan vatandaşların sağlıkları koruma altına alınmaktadır. İcap nöbeti tutan hekimlere ayrıca ek olarak nöbet ücreti de ödenmektedir. Böylelikle acil vakalar karşısında her daim hazır olmanın bedeli bir nebze de olsa verilmektedir. Ancak sunmuş oldukları bu son derece önemli görevin hiçbir maddiyatın karşılayamayacağını da ifade etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.