İcap Nöbetinde Evde Geçirilen Süreler de Çalışmadan Sayılır

İcap Nöbetinde Evde Geçirilen Süreler de Çalışmadan Sayılır

İcap nöbeti tutan sağlık çalışanları nöbetin evde geçirdikleri kısmını da fazla mesai olarak saydırabilecek.

Danıştay Kararı 
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bir sağlık personeli tuttuğu icap nöbeti karşılığında izin istedi. Ancak hastane yetkilileri sadece hastanede geçirilen süreler için fazla çalışma izni verebileceklerini ifade etti. Bunun üzerine dava açan çalışan ve sendikası konuyu mahkemeye taşıdı. İlk derece mahkemesi çalışan lehine karar vererek evde geçirilen sürelerin de fazla mesai kapsamında olduğunu ifade etti. Zira icap nöbetinde sağlık çalışanı her an tetikte beklemekte ve ihtiyaç olması halinde direkt olarak hastaneye gitmektedir. İlk derece mahkemesi çalışan lehine karar verdi ve hastane kararı temyiz etti. Danıştay ise mahkemenin verdiği kararın usul ve esas açısından doğru olduğunu belirterek kararı onadı. Böylelikle hüküm kesinleşmiş oldu. 

Emsal Karar 
Danıştay’ın bu kararının ardından tüm sağlık çalışanları için benzer uygulamaların yerine getirilmesi gerekecektir. İcap nöbetinde olan personeller icap nöbetini evde ya da hastanede geçirmiş olsa da tüm nöbet süresi boyunca çalışmış kabul edilecektir. Bu durum 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda da açık bir şekilde belirtilmiştir. Fazla mesai karşılığında sağlık personeline ücret verilebileceği gibi izin verilmesi de mümkündür. Bu konuda yönetim nasıl bir yol izleyeceğine kendisi karar verebilir. 

Fazla mesai izni verilirken bazı kurumların uyguladıkları yöntemler bulunmaktadır. Kimi kurumlar izni tam bir gün olarak verirken kimi kurumlar da saatlere bölerek parça parça vermektedir. Bu konuda inisiyatif kurumlara ait olsa da hakkın kötüye kullanılmaması da gereklidir. Zira çalışanlara parça parça verilen bu izinler pek kullanışlı olmamakta ve amacına hizmet etmekten uzaklaşmaktadır. Bunun yerine çalışanın da razı olacağı bir şekilde orta yolun bulunması son derece isabetli ve doğru olacaktır. Fazla mesai ücreti verilmesi durumunda da dikkat edilmesi gereken husus haftalık çalışma saatlerinin aşılmamasıdır. Eğer bu saatler aşılırsa bu durumda işverenin cezai sorumluluğu başlayacaktır. Bu konuda insan kaynakları ekiplerinin son derece dikkatli bir şekilde işlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.