İçişleri Bakanlığı Türkiye Geneli 81 İl İçin Genelge Yayımladı

İçişleri Bakanlığı Türkiye Geneli 81 İl İçin Genelge Yayımladı

Türkiye genelinde uyulması gereken kararlar ve alınması gereken tedbirler ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tedbir kararları yayımlandı. 81 ilde geçerli olacak kararlar, yeni bir genelge ile duyuruldu. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti genelinde yer alan 81 il bazında geçerli olmak üzere alınan tedbir ve koruma kararları yayımlanmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin detayları açıklandı.

Orman Yangınları Genelgesi
Türkiye genelinde son zamanlarda artan ve tehlikeye arz etmeye devam eden yangın konusu ile ilgili olarak tedbir kararları alınıyor. Son olarak Orman Yangınları hakkında genelge hazırlanırken; ilgili maddelere göre iç asayişin sağlanması amacıyla, söz konusu kararlar il valilikleri ile paylaşıldı.

8 Maddelik Genelge

Alınan ilk karar göre; genelge ile vali̇ ve kaymakamların başkanlığında “orman yangınlarıyla mücadele komisyonu” acil olarak toplanacaktır. Ayrıca; ilgili komisyon dahilinde il ve ilçe sınırları içerisindeki ormanlık alanların civarında yer alan özel mülk alanları konu dahil olmak üzere mangal/semaver/ateş yakılabilecek yerler ve ayrıca yasak olan yerler, en geç 15 Ağustos’a kadar harita üzerinde belirlenecektir.

Avcı ve çobanların ateş yakması önlenecek olup; tescilli piknik alanlarında haricinde ateş yakılması yasaklanmış olacaktır.

Saat bazında bir sınırlama getirilecek olup; ormanlık alanlarda ce önceden tespit edilmiş olan kamp alanları dışında 31 Ekim 2020 tarihine kadar mangal, semaver ve yanıcı maddelerin kullanılmasına saat 20:00’den sonra izin verilmeyeceği ilan edilmektedir.

Anız ve bitkilerin yakılması konusu için de karar alınan konular dahilinde; söz konusu yakma işlemlerine izin verilmeyecek olup; yasal işlemler dahilinde kurallara uymayanlara cezai işlem verecektir.

Düğün ve toplu kutlama organizasyonları sırasında zarar verildiği tespit edilen alanlar içinde organizasyonlar yasaklanacak ve ilgili alanlarda da gün içerisinde dahi yanıcı maddelerin kullanımı; havai fişek vb. maddelerin kullanımı kati suretle yasaklanacaktır.

Son olarak Mangal, semaver, ateş yakılmasına izin verilmiş olan alanlarda sıklıkla vatandaşların uyarılması için sesli anons, el broşürü dağıtım hizmeti ve bilgilendirme odaklı çalışmaların yapılacağına dair karar birliğine varıldı.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.