1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. İçişleri Bakanlığı Zabıta Memuru Nasıl Olunur, Başvuru
İçişleri Bakanlığı Zabıta Memuru Nasıl Olunur, Başvuru

İçişleri Bakanlığı Zabıta Memuru Nasıl Olunur, Başvuru

İçişleri Bakanlığı birimlerine bağlı hizmet veren asayiş personellerinden bir tanesi olan Zabıta Memurluğu için her gün yeni iş imkanı çıkmaktadır. Peki Zabıta Memuru nasıl olunur? Zabıta Memuru başvuru şartları nelerdir? Gelen sorular üzerine hazırladığı

A+A-

İçişleri Bakanlığı dahilinde kamu personeli olarak asayiş hizmeti veren meslek gruplarından bir tanesi olan Zabıta Memurluğu görevleri nelerdir? Zabıta Memuru başvuru şartları nelerdir. Nasıl Zabıta memuru olunur?

Türkiye genelinde asayiş alanında polis, kolluk kuvvetleri, jandarma gibi önemli birimlerin yanı sıra kent için hizmetler kapsamında yer alan bir diğer asayiş ekibi ve meslek grubu da Zabıta Memuru olarak hizmet veren kamu personeli vatandaşlardır.

Zabıta Memuru Görevleri Nelerdir?

Bir personel adayının zabıta olabilmesi için öncelikli olarak kamu personeli gene başvuru şartlarını haiz olması gerekmektedir; çünkü Zabıta Memuru meslek grubunun görev alabileceği tek alan kamudur.

Özel sektörün dışında kamu hizmeti olarak verilen zabıta memurluğu hizmeti dahilinde zabıtaların görevleri genel olarak halk arasında etkileşim ağı bulunan kamu alanlarda, kamu alanları sınırları içerisinde olan işyerleri ve o işyerlerinden halka sunulan hizmetin sağlıklı koşullar altında sunulup sunulmamasının teftiş ve raporlandırılmasının yapılması olarak tanımlanmaktadır.

standar-ic-haber-004.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Nasıl Zabıta Memuru Olunur?

Bir kamu personel adayının zabıta memuru olabilmesi için öncelikli olarak kamu personeli olabilmek için gerekli asgari eğitimi almış olması gerekmektedir. Teşkilatta Zabıta Memuru, Zabıta Komiseri, Zabıta Amiri, Zabıta Şube Müdürü, Zabıta Müdürü, Zabıta Daire Başkanı gibi kademeleri ve unvan dereceleri olan zabıta memurluğunun her kademesi için farklı eğitim talep edilebilmektedir.

Genel anlamda; Yerel Yönetimler, İşletme, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi bölümlerden mezun olduktan sonra DPB tarafından yayımlanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından  onaylanan Zabıta Memuru kamu personel alımına başvuru yapmak gerekmektedir.

Zabıta Memuru Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim aşamasını tamamlayan kamu personel adaylarının Zabıta Memuru olabilmesi için talep edilen başvuru şartları ise; 

1- T.C vatandaşı olmak

2- Erkekler için 175 cm, kadınlar için 167 cm boyundan kısa olmamak,

3- Kılavuzlarda yayımlanan BMI indeksinde vücut orantısına sahip olmak, 

4- 25 yaşından küçük olmamak,

5- Lise, Önlisans ve Lisans düzeylerine farklı şekilde çıkılan ilanlarda talep edilen KPSS asgari puanını sağlamış olmak gerekmektedir.

Bazı alımlarda KPSS şartı aranmazken, boy ve kilo gibi özel birimler, ilana çıkan kurum veya kuruluşun talebine göre güncel kılavuzda revize edilebilmektedir. 2019 yılı başı itibari ile mesleğe yeni başlayan bir Zabıta Memuru 3.300 TL maaş almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.