1. HABERLER

  2. ASKERİ ALIMLAR

  3. İdare Mahkemesinden Baba Kararı
İdare Mahkemesinden Baba Kararı

İdare Mahkemesinden Baba Kararı

Babası Sebebiyle Güvenlik Soruşturmasının Olumsuz Sonuçlanamayacağına Karar Verdi. Uzman Erbaş olarak ataması gerçekleştirilecek iken babasının FETÖ’ye muzahir bir dernek üyesi olması nedeniyle sözleşmesi feshedilen uzman erbaş açtığı davayı kazandı.

A+A-

Somut Delil Yok
İdare mahkemesine açtığı davada suçun şahsiliği ilkesinin çiğnendiğini ve hatta ortada hiçbir suç olmadığını ileri süren davacı uzman erbaş idarenin kararının bozulmasını ve yürütmeyi durdurma verilmesini talep etti. Davayı inceleyen idare mahkemesi ise kişinin hakkında herhangi bir soruşturma ve adli sicil kaydı olmadığı gibi yakınları hakkında da böyle bir soruşturma olmadığına hükmetti. 

Bu sebeplerden ötürü yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme kararı ilgili komutanlığa tebliğ etti. Babası sebebiyle ataması gerçekleştirilmeyen uzman erbaş da bu sayede görevine yeniden dönecek. Verilen kararda herhangi bir somut bilgi ve delilin olmamasına da dikkat çekildi. Bu sebeple idarenin verdiği kararın objektif hukuk ilkeleriyle bağdaşmadığı ifade edildi. 

Masumiyet Karinesi
İdare mahkemesi tarafından verilen kararda masumiyet karinesine de atıfta bulunuldu. Bu kapsamda bir kişinin babası nedeniyle güvenlik soruşturmasının olumsuz neticelenmesinin masumiyet karinesi ile bağdaşmadığını da dile getirdi. Bu verilen karar her ne kadar istinaf ve Yargıtay aşamalarına da götürülecek olsa da bu konudan muzdarip olanlar için emsal bir karar olacaktır. Daha önce de bu yönde bir karar verilmiş ve ihraç olan kişinin yakınlarının güvenlik soruşturması sonucunun olumsuz sonuçlandırılması kararı bozulmuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.