1. HABERLER

  2. HABER

  3. İdari Personelin Fazla Çalışma Ücreti Yargı Kararı
İdari Personelin Fazla Çalışma Ücreti Yargı Kararı

İdari Personelin Fazla Çalışma Ücreti Yargı Kararı

Üniversitelerin ikinci öğretim yapan birimlerinde fazla çalışma ücreti için idari personele getirilen sınırlamaları Danıştay iptal etti.

A+A-

Sendika Yargıya Taşıdı
Üniversitelerin ikinci eğitim verilen birimlerinde çalışan idari personelin fazla çalışma ücreti yönünden sınırlamalara tabi olması sendika tarafından yargıya taşındı. Sınırlamaların iptali için açılan davada yerel mahkeme ve bölge idare mahkemesi ret kararı verince dosya Danıştay’ın önüne geldi. Danıştay 8. Dairesi 2013/ 1339 Esas ve 2018/3973 karar sayılı dosyada davanın kabulüne karar verdi ve sınırlamaların kaldırılmasına hükmetti. 

Danıştay’ın verdiği karar ile ikinci eğitimi olan üniversitelerde, bu birimde çalışan personeller fazla çalışma ücreti alabilecek. Getirilen idari personel sayısı sınırlaması da kaldırılmış oldu. Sadece belirli sayıda değil, görevli olan tüm personele fazla çalışma yaptırılabilecek ve karşılığındaki ücret de ödenecektir.

Eski Düzenleme
Bakanlar kurulu kararına göre; ikinci eğitim yapan birimden personel sayısının yüzde 30’u, diğer birimlerden ise personel sayısının yüzde 10’u fazla mesai için görevlendirilebilecektir şeklinde düzenleme yapılmıştı. Bu personeller ayda en fazla 50 saat fazla mesai yapabilirlerdi. İşte bu iki sınırlama da Danıştay tarafından iptal edildi. Böylece fazla çalışma için personel görevlendirilirken de, bir personele fazla mesai yaptırılırken de artık sınırlamalara tabi olunmayacaktır. Personeller ihtiyaç gözetilerek fazla mesai için görevlendirilecek ve fazla mesai ücreti ödenecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.