İdari Tatil İle Resmi Tatilin Farkı Nedir

İdari Tatil İle Resmi Tatilin Farkı Nedir

Bayram tatili gibi tatiller yaklaştıkça idari tatil ve resmi tatil ikilemi vatandaşın kafasını karıştırıyor. Peki, aradaki fark nedir? Özel Sektör ve Kamu Çalışanları İçin Tatiller Farklıdır...

Resmi tatiller yasa ile belirlenir ve herkes için geçerlidir. İdari tatiller ise inisiyatif ile tanınır ve sadece memurları kapsar. Yargıda işleyecek olan süreler gibi önemli konularda bu ayrımı bilmek hayati önem taşır. Aksi takdirde hak kaybı yaşanarak, telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanabilir. 

Tüketici başvuru merkezi hukuk komisyonu başkanı emekli hakim izzet doğan idari ve resmi tatil farklarını açıklayarak, vatandaşları uyardı. Bayram tatili süresi cumhurbaşkanlığı kararı ile 9 güne çıkarılmıştır. Ancak bu 9 günün tamamı resmi tatil değildir. Bu yüzden resmi işlemler için işleyen süreler, kredi kartı ödemesinin son günü, cayma hakkının kullanılması gibi işlemler 3 Haziran ya da 7 Haziran tarihlerine denk geliyorsa vatandaşlar süreye dikkat etmelidir. 3 Haziran günü yarım gün tatil ve sonrası idari izinli iken, 7 Haziran günü ise tam gün idari izin vardır. Bu günlerde hukuki süreler işleyecektir. Örneğin dava açacak ya da icra takibi yapacaksanız bu günler de sürenizden sayılacaktır.

Özel sektör çalışanları için 9 gün tatil olmadığından 3 Haziran günü öğleye kadar ve 7 Haziran günü ise tam gün çalışacaklardır. Bu sebeple bankalar da açık olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.