1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İhtisaslaşma Programı İçin Bu 5 Üniversite Seçildi
İhtisaslaşma Programı İçin Bu 5 Üniversite Seçildi

İhtisaslaşma Programı İçin Bu 5 Üniversite Seçildi

YÖK Başkanı Saraç, Yozgat, Kırklareli, Hitit, Bartın ve Artvin’deki üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı üniversitelere seçildiğini açıkladı.

A+A-

İhtisaslaşma Programı 15’e Çıktı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanlığında düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu. Bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşma projesine seçilen üniversiteler de toplantıda açıklandı. Daha önce Bingöl, Kırşehir Ahi Evran, Uşak, Düzce, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Aksaray, Kastamonu, Muş Alparslan, Recep Tayyip Erdoğan ve Siirt üniversiteleri bu kapsamda seçilmişti. Şimdi bu yüksek öğretim kurumları arasına 5 üniversite daha katıldı.

Üniversitenin ve bölgenin mevcut durumu, üniversitenin potansiyeli ile bölge ve üniversite arasındaki ilişki olmak üzere 3 ana başlıkta üniversiteler değerlendirildi. Bu değerlendirmeye göre 5 yeni üniversite daha seçildi. Bu okullar Yozgat, Kırklareli, Çorum Hitit, Bartın, Artvin üniversiteleridir. Böylece ihtisaslaşma programı için seçilen kurumlar 15’e yükseldi.

Bu Üniversiteler Neden Seçildi?

YÖK tarafından seçilen bu üniversitelerden kendilerine verilen alanlarda ihtisaslaşması bekleniyor. Hedeflenmiş Sosyo-Ekonomik Araştırma Programları ile Ar-Ge organizasyonu artacaktır. Bölgesel kalkınma ajansları ile yapılan ortaklık kapsamında proje yürütülecektir. Şu anda 4 yıldır yürütülen projeden alınan verim gözlemlenecektir. 

Üniversitelerin çalışmaları özel ve kamu sektörü ile paylaşılarak üretim hedeflenecektir. Çalışmaların aksamaması için seçilen 15 üniversite Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenecektir. Mali destekler sayesinde bütçe sorununa takılmadan akademisyenler çalışmalarını seri bir şekilde yürütebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.