1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İkinci 100 günlük planda neden sadece öğretmenlerin 3600 ek
İkinci 100 günlük planda neden sadece öğretmenlerin 3600 ek

İkinci 100 günlük planda neden sadece öğretmenlerin 3600 ek

24 Haziran seçimlerinde 5 meslek grubuna vaat edilen 3600 ek göstergeden neden sadece öğretmenler gündeme alındı?

A+A-

Kimler ek gösterge alacaktı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçiminde polis, öğretmen, hemşire, idareciler ve din görevlilerinin ek göstergesinin 3600ê çıkacağını söylemişti. Seçimden beri ek göstergenin ne zaman geleceği merak konusuydu. İlk adım ikinci 100 günlük eylem planı ile atılarak öğretmenlere ek gösterge verilmesi planda yer aldı. 

Diğer mesleklere ek gösterge neden planda yer almadı?
İkinci 100 günlük eylem planında Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer idarecilere 3600 ek gösterge verilmesi yer almadı. Yalnızca MEB’e bağlı öğretmenler planda yer aldı. 

657 sayılı DMK m.43 ile ek göstergelerde kanun ile değişiklik yapma yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir. Bu hükme dayanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 meslek grubu için ek göstergeyi 3600’e çıkarma sözü vermiştir. Bu nedenle sadece öğretmenler değil, diğer meslekler için e açıklama yapılmalıdır. 

İkinci 100 günlük eylem planında sadece öğretmenlerin yer alması MEB tarafından yapılan bir çalışma olabilir. Bu durum cumhurbaşkanının bu çalışmada grubunun olmadığını göstermektedir. Eğer bu çalışmada cumhurbaşkanlığı yer alıyor olsaydı en azından diğer meslek grupları için de düzenleme yapılması gündeme gelirdi. Bu konuya genel bir bakış açısı ile yaklaşılması için Cumhurbaşkanlığı’nın dahil olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.