1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İkinci El Araç Alanlar Artık Eski Sahibinin Sigortasını Kullanamayacak
İkinci El Araç Alanlar Artık Eski Sahibinin Sigortasını Kullanamayacak

İkinci El Araç Alanlar Artık Eski Sahibinin Sigortasını Kullanamayacak

İkinci el araç alındıktan sonraki 15 gün boyunca satıcının sigortasını kullanmak Eylül ayından itibaren sona eriyor.

A+A-

Trafik Sigortası Yapılacak
Karayolları Motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası her araç için mecburidir. Motorlu taşıt sahibi herkes trafik sigortası ödemek zorundadır. Trafik sigortası tarife uygulama esaslarında değişikliğe gidiliyor. Bundan sonra araç satıldığı anda eski sahibinin sigortası sona erecektir ve yeni sahibinin sigorta yaptırması gerekir. Bu değişiklik Eylül ayında yürürlüğe girecektir. Eylül ayı itibariyle ikinci el araç alır almaz sigortasını yaptırmak gerekir.

15 gün satıcının sigortasının devam etmesi kuralı, satıcıyı zarara sokmaktadır. Araç alan kişi ilk 15 gün içinde kaza yaptığı takdirde satıcının sigortası devreye girmektedir. Bu yüzden de satıcı diğer araç alımlarında ya da kazalarında prim sorunu yaşamaktadır. Değişikliğin yapılması ile bu sorun ortadan kalkacaktır.

Eski uygulamada alıcının mağdur olmaması gözetiliyordu. Başka ilden araç alan ya da noterden çıkıp hemen sigorta yaptırmayan alıcı kaza yaparsa mağdur olması diye eski sigorta devreye giriyordu. Tanınan 15 günlük süre içinde alıcının sigortasını yaptırması için veriliyordu. Ancak bu sefer de satıcı mağdur oluyordu.

Yeni yapılan düzenleme ile hem alıcı hem de satıcı bağımsız bir şekilde araç sigortası yaptıracaktır. Önceki ve sonraki sigortalar her iki tarafı da etkilemeyecektir. Araç satıldığı anda eski sigorta sona erecektir. Alıcının derhal sigorta yaptırması gerekecektir.

Bu değişikliğin devreye girmesi ile sigorta şirketleri kolaylık sağlayacaktır. Alıcının hemen sigorta yaptırabilmesi için noter yakınlarında faaliyet göstermeye çalışacaklardır. Ayrıca diğer bazı kolaylıklarla anında sigorta imkanı sunulacaktır. Böylece kimse mağduriyet yaşamayacaktır.

İkinci el araç olan vatandaşlar Eylül ayından itibaren bu düzenleme dikkat etmelidir. Çünkü araçların sigortasız olarak trafiğe çıkması yasaktır. Bu durumda trafik cezası yazılacaktır. Yeni araç alma ve sigorta masrafının yanı sıra bir de cezaya muhatap olmak alıcıyı mağdur edebilir. Bu yüzden alıcılar aracını alırken sigorta masrafını da düşünmelidir. Noterde devir yapılır yapılmaz araç için trafik sigortası da yaptırılmalıdır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum