İkinci el araç fiyatları düşecek, kritik tarih açıklandı

İkinci el araç fiyatları düşecek, kritik tarih açıklandı

Aylardır yükselmeye devam eden otomobil fiyatlarına ek olarak yaşanan son kredi sürecinde de talepler arttı. Talepler artınca yükselmeye devam eden ve sıfır araç fiyatını geçen ikinci el otomobillerin fiyatı için kritik açıklama geldi.

2017 yılının son döneminden bu yana özellikle vergilendirme konusu ile ilgili yapılması planlanan yeni çalışmalar beklenirken; söz konusu çalışmalar ile araç piyasasında yaşanan fiyatlamalarda ciddi oranda düşüşler bekleniyordu.

2018 yılı döviz manipülasyonu ile dolar endeksli olarak söz konusu fiyatlamaların düşmeyerek artış gösterdiği dönem boyunca ilave olarak vergilendirme konusunda hususi çalışmaların askıya alınması beyan edildi.

İlgili süreç dahilinde ikinci el araç fiyatları artarken özellikle sıfır araç piyasasında ciddi oranda artış yaşandı ve acentalar sıfır otomobil kampanyaları ile ekonomide ciddi oranda satış rakamlarına ulaştı.

Yaşanan son 3 yıllık sürecin ardından bu yıl başında bilirkişi rapor ve öngörüleri ile araç piyasasında ciddi oranda fiyat düşüşü beklenirken; Koronavirüs pandemi sürecinin yaşanması; otomobil fabrikalarından sıfır araç çıkışının sayılarının azaltılması ve üretimde sorunlu bir dönemin yaşanması ile özellikle ikinci el araç piyasası önlenemez şekilde yükselişe geçti.

İkinci El Araçlar Hala Sıfır Araçtan Pahalı

Sıfır araç alımı için 6-7 ay sonraya tarih verilen ve sıra ile satış yapılan otomobil sektöründe alıcıların acele talepleri üzerinde ikinci el piyasasında yer alan rakamlar, sıfır araçların da üzerine çıktı. Geçtiğimiz yılın baz ayı olan Haziran ayında 40 bin TL civarında olan 10 yaş üzeri araçların güncel fiyatlamaları iki kat artarak 80 bin bandına yerleşti.

Fiyatlar Durgunlaşacak! Açıklama Geldi…

Son olarak bankalar tarafından sıfır ve ikinci el araç için verilen düşük faiz oranı ile ertelemeli kredi taleplerinde patlama yaşandı. Söz konusu durumun talep zirvesine geldiği beyan edilirken; sıfır araçların Eylül ayı civarında ülkeye giriş yapması ile ikinci el araç piyasasında nitelikli bir fiyat düşüşü yanabileceği bilgisi iddia edildi. 

Konu ile ilgili otomobil alım satım noktasında uzun yıllardır sektörde hizmet veren kurum ve kişiler tarafından yapılan açıklamalarda yer alan bilgilere göre şuanki yaşanan fiyatlamanın piyasa tabiri ile balon olduğu ve 2-3 ay zaman zarfından fiyatlamaların oturacağının öngörüldüğü açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum