1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İkinci Öğretimdeki Fazla Çalışma Ücreti Kısıtlaması Kaldırıldı
İkinci Öğretimdeki Fazla Çalışma Ücreti Kısıtlaması Kaldırıldı

İkinci Öğretimdeki Fazla Çalışma Ücreti Kısıtlaması Kaldırıldı

Üniversitelerin ikinci öğretim birimlerinde çalışan personellere yönelik olarak uygulanan fazla mesai kısıtlaması Danıştay tarafından kaldırıldı.

A+A-

Personel Kısıtlaması Yapılamayacak
Üniversitelerin ikinci öğretimlerinde görev yapan personelleri fazla çalışma ücreti ödenmektedir. Ancak bu ücret ödenirken personel kısıtlamasına gidilmektedir. Yani tüm personeller fazla çalışma ücreti alamamaktadır. Bunun yanı sıra personellere ödenen fazla çalışma ücretinde de kısıtlamaya gidilmeyecek. Böylelikle tüm sınırlar kaldırılmış oldu.

Sendika tarafından açılan bu dava ile elde edilen karar sadece idari personeller için geçerlidir. Dolayısıyla akademik personeller eski uygulamalara tabi olacaklar. Akademik personel için ikinci öğretimde verilen her ders için ücret ödenmektedir. Ayrıca bir de fazla çalışma ücreti ödenmemektedir. Dolayısıyla Danıştay'ın kararı sadece idari personelleri ilgilendiriyor.

Danıştay'ın bu kararı sayesinde idari personellerin bir problemi daha çözüme kavuşmuş oldu. Bir diğer önemli problem ise tayin hakkı olarak dile getiriliyor. Zira üniversitelerde görev yapan idari personeller memur olmalarına rağmen tayin hakkına sahip değildir. Özel sektörde dahi rotasyon söz konusu iken devlet üniversitelerinde memurların bu haktan mahrum kalmaları son derece üzücüdür.

Hali hazırda bu konu ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Pek çok kişi bu sorunu dile getirse de daha çözüm üretilmedi. Eğer herhangi bir gelişme ya da açıklama yapılırsa sitemizden öğrenebilirsiniz. Umarız bu sorun tez vakitte çözüme kavuşturulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.