1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İlk Kez Elektronik TIMSS Yapılacak
İlk Kez Elektronik TIMSS Yapılacak

İlk Kez Elektronik TIMSS Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de ilk kez elektronik olarak düzenlenecek olan TIMSS için çalışmalarına devam ediyor. Öğretmenlere Eğitim Verildi...

A+A-

Uluslar arası Matematik ve Fen Bilimleri Eğilim Araştırması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere ve okul idarecilerine eğitim verdi. Böylelikle öğrencilere uygulanacak olan araştırma elektronik ortamda düzenlenebilecek. Uluslar arası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu çatısı altında gerçekleştirilen araştırmada 4. Ve 8. Sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimleri öğrenme becerileri ölçülecek. Böylelikle kuruluşa üye olan ülkeler arasında karşılaştırma yapılması mümkün olabilecek. 

Ülkemizde bu uygulama önceki yıllarda da yapılıyordu. Ancak ilk defa elektronik ortamda yapılacağı için toplamda 650 eğitimciye eğitim verildi. Böylelikle eğitim camiası içerisinde bir farkındalık oluşturulması da sağlanmış olacak. Araştırma neticesinde elde edilen verilere göre bir değerlendirme yapılacak ve böylelikle eğitim politikalarının gözden geçirilmesi sağlanacak. 

Eğitimcilere verilen eğitimlerde örnek sorular hakkında da bilgilendirmeler yapıldı. Dolayısıyla gözetmen olarak öğrencilerin başında bulunacak öğretmenler ne ile karşılaşacaklarını da bilecek. Bu tür uluslar arası araştırmalar ülkemizde belirli periyotlarla yapılıyor. 60 ilimizde yapılacak olması nedeniyle oldukça kapsamlı bir araştırma olduğunu ifade etmek gerekir. Genel itibariyle uluslar arası eğitim sistemlerinin farklı olması nedeniyle çeşitli sonuçlar çıktığı gözlemlenebiliyor. Dolayısıyla tamamen kıstas alınması söz konusu olmasa da fikir sahibi edecektir. Dolayısıyla araştırmaya Milli Eğitim Bakanlığı da özel önem veriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.