İlköğretim Mezunları Görev Bekliyor! 8 Bin Bekçi Alımında

İlköğretim Mezunları Görev Bekliyor! 8 Bin Bekçi Alımında

İlkokul mezunu adaylar görev bekliyor! 8 bin bekçi alımı yapılacak olması nedeni ile bir çok aday taleplerini dile getirmekte. Çarşı ve Mahalle bekçi alımı Resmi Gazete Yönetmeliğine göre alımın yapılması istemekteler. Bekçi alımında ikamet şartı aranmaya

8 bin bekçi alımı kılavuzu yayınlanması beklenirken talepler çoğaldı. Bu talepler incelendiği zaman adayların nelere dikkat etmesi gerektiği ve yönetmelik içeriğine göre hangi şartlarda alım yapılabilir. Bekçi alımında ikamet şartı aranıyor mu işte tüm detaylar.

Çarşı ve Mahalle Bekçilik Yönetmeliğine göre; T.C vatandaşı olması, 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olması, ilkokulu bitirmiş olması, askerlik ödevini bitirmiş olması, kötü şöhret sahibi olmaması, kamu haklarından mahrum olmaması, silah taşıma veya silahla görev yapmaya hukuki engeli olmaması, siyasi partiye üyeliği olmaması, güvenlik soruşturması olumlu olması ve sağlık yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir.

Bekçi alımı şartlarına bakıldığı zaman adaylarda ikamet şartı aranmıyor. Ayrıca ilkokul mezunları başvurabilir olarak görülüyor.

Bakanlıklar yönetmelikler üzerinden alım yaptığı üzere bekçi alımında Bakanlık tarafından belirlenecek kriter önem arz etmektedir. Çünkü asgari olarak bu şartlar verilmiş olsa dahi her bakanlık o asgari şartların altında olmamak kaydı ile alım yapabilmektedir. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı EGM Polis Akademisi kılavuzu yayınlarken asgari olarak öğrenim durumunu aşağısı olmadığı için lise, önlisans ve lisans mezunu olarak ayrı ayrı ilana çıkabildiği gibi sadece lise mezunu şartını koyarak diğer mezunlardan almama gibi bir olanağa sahiptir.

İlkokulu bitirmiş adaylar daha önceki ilanlar içerisinde yer almadığı için başvuru yapamamıştır. Adaylar Bakanlıktan asgari öğrenim durumu (ilkokul) olanlarda alım yapsın talepleri bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
67 Yorum