İlköğretim ve Lise Öğrencileri İçin 71 TL Günlük Harçlık Uygulaması

İlköğretim ve Lise Öğrencileri İçin 71 TL Günlük Harçlık Uygulaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilköğretim ve lise öğrencileri için yeni bir uygulamayı gündeme getirdi.  71 TL Günlük harçlık uygulaması haberi öğrencileri meraklandırdı.

Günlük Harçlık Uygulaması Başlatılıyor

İlköğretim ve lise öğrencileri için gündeme getirilen günlük harçlık uygulamasında yaz tatillerinde öğrenciler günde 71 TL ile çalışabilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı günlük harçlık uygulamasında günde 8 saat boyunca çalışacak ve 7,5 saat dinlenecek. Bu işlem haftada 3 gün sürdürülecek. Programa katılım sağlayan öğrenciler katıldıkları gün kadar bir gün başına 71 TL ödeme alacaklar.  Bu süreç devam ederken emekliliğe etki eden sigortalar için primler de yatırılacak. Yani 12 gün için 860 TL net ödeme alımı yapılacak. Bu süreçte başvurular gerçekleştirildiğinde hızlı şekilde sonuç alınabilecek.

Sosyal Hayata Karışım Amaçlanıyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından başlatılan sistemde, sosyal hayata karışması planlanan öğrencilerin bir yandan para kazanması bir yandan da hayata hazırlanması hedefleniyor.  Sosyal alanlarda cep harçlığını çıkarmak isteyen öğrenciler,  Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki bu hizmetlerle beraber aylık 12 gün boyunca yapılan çalışmalar sonucunda 852 TL para alabilecekler.  Kazandıkları bu miktar, veliye ait bir banka hesabına veya PTT aracılığı ile alınabilecek. PTT ile evlere gönderilen harçlık miktarları genel olarak daha yaygındır.

Ödeme Ne Zaman Yapılacak?

Devam takip çizelgeleri, SGK giriş bildirimleri gibi konular ve işlemler de olduğu için hak ediş işlemleri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün durumuna göre belirlenmektedir. Her ay ayın yedinci gününe kadar bu hesaplanan ödemeler yatırılmaktadır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve yüklenici kurum bu açıdan bir ödeme ve para yatırma konusunda iş birliği içerisinde olmaktadır. Bu sosyal çalışma programları, bir kişinin öğrencilik hayatında yararlanabileceği önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Sosyal Çalışma Programı için 90 günlük bir program kapsamında hak bulunuyor.  Yani öğrenciler Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği ve Sosyal Çalışma Programı Genelgesi doğrultusunda en çok 90 günlük bir yararlanma süresi içerisinde bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum