1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İlkokul Öğretmenleri Yılda 160 Saate Kadar Ek Ders Verebilecek
İlkokul Öğretmenleri Yılda 160 Saate Kadar Ek Ders Verebilecek

İlkokul Öğretmenleri Yılda 160 Saate Kadar Ek Ders Verebilecek

MEB çalışanı olan Türkçe ve Matematik öğretmenleri 3 ve 4. sınıf öğrencilerine yılda 160 saate kadar ek ders verebilecek.

A+A-

İYEP Kapsamında Ek Ders
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlkokul 3 ve 4. Sınıf öğrencileri ile önceki yıllarda yeterli düzeye erişemeyen öğrenciler İlkokullarda Yetiştirme Programı'nın (İYEP) kapsamında ek ders alabiliyor. 

Geçen sene pilot olarak uygulanan İYEP, bu seneden itibaren ek ders karşılığı uygulanabilecek. Bu kapsamda ders veren her bir öğretmen yılda 160 saati geçmeyecek şekilde 10 öğrenciye kadar ders verebilecek. MEB ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması ile proje yürütülecek. 

Bu kapsamda özel eğitim tanısı olmamasına rağmen yıl içinde gerekli becerileri edinemeyen ilkokul 3 ve 4 sınıf öğrencileri Türkçe ve Matematik derslerine katılabilecek. Türkçedeki okuma, yazma ve anlama becerileri ile Matematik’teki doğal sayılarda dört işlem gibi temel konularda yetersiz öğrenciler bu kapsamda öğrenim görecek. Öğrencilere psikososyal destek de sunulacak. 

Haftada 2-10 Saat Ders
İYEP kapsamına alınacak öğrenciler belirlendikten sonra öğrenci sayısı ve ihtiyaçlarına göre dersler belirlenecek. Haftada en az 2, en fazla 10 saat ders yapılacak. Derslerin hafta içi ya da hasta sonu olmasını öğretmenler belirleyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.