1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İmamoğlu İşten Çıkarılan Belediye Çalışanlarının
İmamoğlu İşten Çıkarılan Belediye Çalışanlarının

İmamoğlu İşten Çıkarılan Belediye Çalışanlarının

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Ekrem İmamoğlu, İBB önünde işten çıkarıldıkları için eylem yapan işçilerin temsilcileri ile görüştü.

A+A-

Seçim Öncesi İşe Alınanlar Çıkarıldı;

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı alınmadan evvel işe alınan çok sayıda işçi yeni yönetim ile birlikte işten çıkarılmıştı. Seçimin Ekrem İmamoğlu’nun lehine sonuçlanmasının ardından Belediye’de çalışan ve seçimden hemen önce alınan işçiler işten çıkarılmıştı. Bu işçiler bir süredir İBB önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Ekrem İmamoğlu ise bu işçiler arasından 3 temsilci seçilmesini söyledi. Seçilen temsilciler ile İmamoğlu görüştü.

İmamoğlu, seçim öncesinde ihtiyaç olmamasına rağmen personel alımı yapıldığını bu işçilere aktardı. İmamoğlu eğer işten çıkarılan kimseler gerçekten işinin ehli ise tekrar CV bırakmalarını tavsiye etti. Eğer ehil olduklarına kanaat getirilirse bu işçiler yeniden istihdam edilebilecek. Ancak şişirme bir şekilde personel alımı yapıldığı düşünüldüğü için kahır ekseriyeti işlerini yeniden elde edemeyecek ve mahkemelere başvurmak durumunda kalacaklardır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde de şehit yakınları HDP’li belediye tarafından işten çıkarılmıştı. Kayyumun atanması ile birlikte bu işçiler de yeniden işlerine döndüler. Dolayısıyla belediye memurluğunun tam olarak bir rant haline dönüştüğünü ifade etmek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla bu konuda objektif hukuk değerlerine göre hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde mağduriyetler her geçen gün daha da artacaktır. Mesele sadece işçi alımları ile de ilgili olmayıp aynı zamanda kamu kaynaklarının israf edilmesi ile de doğrudan ilgilidir.

Belediyelerde yapılan personel alımları Sayıştay Başkanlığı tarafından da doğrudan denetleniyor. Bu konuda tespit edilen sorunlar karşısında acil tedbirler alınmalı ve sorumluları da cezalandırılmalıdır. Yetkisi olmasına rağmen sorumluluğu olmayan kimseler ciddi manada hak gaspına neden olabilmektedir. Eğer tüm bunlara rağmen önüne geçilemez ise bu durumda merkezi bir alım ile personel alımı gerçekleştirilmesi gündeme getirilebilir. Böylelikle daha objektif bir işe alım süreci yaşanması da söz konusu olabilecektir. Pek çok belediyede ayyuka çıkan bu tür konular bir sonraki seçimlerde vatandaşın oy tercihini de yakından etkileyecektir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum