İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Olmak İçin Başvuru Şartları

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Olmak İçin Başvuru Şartları

Sizler için bugün meslek kollarından İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) mesleğini enine boyuna inceleyip bir haber dizisi oluşturduk.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) kimdir, Ne İş yapar, Maaşı nasıldır, İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olmak için hangi bölümleri bitirmeli ve hangi özelliklere sahip olunmalı gibi bütün detayları haberimizde bulacaksınız.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Kimdir? 

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan); Cezaevi ve ıslahevlerinde bulunan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden Adalet Bakanlığı CTE (Ceza Tevkif Evleri) tarafından atanan meslek memurlarıdır.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Olmak İçin Ne yapmalıdır?

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olmak için belirli dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarına başvuru yapılması gerekir. Adayların başvuru yapabilmesi için her alım ilanına özel şartları taşımaları gerekiyor. KPSS ile birlikte boy-kilo ve yaş gibi genel şartların yanı sıra ilanların her birinin farklı şartları olabiliyor. Bunun için başvuru yapılacak ilanın kılavuzunu incelemek ve ilanda belirtilmiş olan şartları sağladığından emin olduktan sonra başvuru yapabileceklerdir.

Başvurusu uygun görülen adaylar önce yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu aşamada başarı gösteren adayların sözlü mülakata girmesi ve diğer adayların önüne geçmesini sağlayacak düzeyde kanaat notu alması gerekir.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olmak için gereken şartlar nelerdir?

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarının şartları ilandan ilana değişmekle birlikte her ilan için geçerli bazı genel şartlar mevcuttur. 

Bu şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen nitelikleri taşımak, En az lise mezunu olmak, Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm'den uzun olmak, Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak, KPSS'den en az 70 puan almış olmak, Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak ve 30 yaşını aşmamış olmak şartları aranmaktadır.

İnfaz Koruma Memurunun (Gardiyan) görevleri nelerdir?

Cezaevine giren tutukluların veya hükümlülerin üzerlerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyaları emniyet altında tutarlar, Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkında birtakım kayıtları tutmak ile mükelleflerdir, Hükümlüleri koğuşa kadar götürerek kapılarını kilitlerler, Tutukluların tüm ihtiyaçlarını yemek banyo sağlık gibi önemli ihtiyaçlarını karşılamak ile görevlidirler, Günde en az 3 defa hükümlülerin sayımını yaparlar, Ceza evinin temizliğinden sorumludurlar, Cezaevinde çıkacak tüm olaylara karşı önceden müdahale etmek ve olayların büyümemesini sağlamak ve cezaevi sükunetini sağlamakta yine onların görevidir.

İnfaz Koruma Memurunun (Gardiyan) Maaşı ne kadardır?

İnfaz koruma memurları eğitim, evlilik ve çocuk sayılarına göre maaş alırlar. Lise mezunu ve lisans mezunu infaz koruma memurlarının maaşları farklıdır. En az brüt 6,075.87 TL, net 5,184.74 TL maaş almaktadırlar.

İnfaz Koruma Memurunun (Gardiyan) alımları ve diğer bütün Memur, İşçi, Sözleşmeli, Daimi, Geçici kadro personel alımları haber sitemizde güncel ve açıklayıcı olarak sizler için yayınlanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum