İnşaatlar İçin Kanun Teklifi Veriliyor, Kaçak Yapılara Ceza

İnşaatlar İçin Kanun Teklifi Veriliyor, Kaçak Yapılara Ceza

AK Parti tarafından inşaatlar için verilen kanun teklifi ile kat sayısına sınır gelecek, kaçak yapılara kesilen cezalar artacak.

Kat Sayısı Sınırlanıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş verilen kanun teklifini ayrıntılarını paylaştı. Artık binalara kat sınırlaması getirilecek. Yüksek binalar, gökdelenler yükselemeyecek. Bunların yerini yatay mimari alacak. Binalar genellikle 5 kata kadar olacak. Bu şekilde mahalle kültürünün de gelişmesi amaçlanıyor. Belediyelere 1 Temmuz 2020 tarihine kadar süre tanınacak ve düzenleme yapmaları istenecek. Belediyelerin parsel bazlı plan imar değişikliği yapması engellenecek. Talep halinde oybirliği ile ada bazlı değişiklikler yapılabilecektir. Binaların fonksiyonları değiştirilebilecektir, sınırlama getirilmeyecek.

Afet riski altında bulunduğu için kentsel dönüşüme giren binalar ile kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar, vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar bu hükümlerden istisna olacaktır. Bunlar kamuya ait olduğu için vergilendirme yeniden yapılmayacaktır.

Köylerde yapılacak olan yapılar için valiliklerden izin alınacak. Vatandaşlar sadece ruhsata tabi olmayan yapıları yapabilecektir. Diğer yapılar için valilik onayı alınması şarttır. Kentlerde alınan harçlar köylerde yapılan yapılar için alınmayacaktır.

Kaçak Yapıların Cezası Artacak

Kaçak yapıların azaltılması amacıyla uygulanan para cezaları artacaktır. Yaptırımların daha ağır olması ile kaçak yapı yapılmasını önlemek amaçlanıyor. Vatandaşlar cezasını ödemekle kurtulamayacak ve yapılar için de yıkım kararı verilecek. Cezaların caydırıcı olması sayesinde yeni kaçak yapıların yapılması önlenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.