İnternet Erişim Yasağında TBMM Kararı Açıklandı

İnternet Erişim Yasağında TBMM Kararı Açıklandı

Bir süredir Türkiye’nin gündemine gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan internet erişim yasakları ile ilgili olup olmadığı merak edilen TBMM İnternet Erişim Yasağında nihai karar verildi.

Milyonlarca vatandaşın geçtiğimiz gün yapılan açıklamalar ile ilgilendikleri gündem tamamen değişmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı internet kısıtlaması açıklamalarının yankısı sürmeye devam ediyor.

Erdoğan Sosyal Medya Açıklaması

Geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medya platformları üzerinden yapılan linç ve saldırı girişimleri akabinde konu ile ilgili olarak hükümet tarafından adım atılacağı bilgisi kulislerde dolaşmaya başlamıştı.

Son olarak 4. çocuğunu kucağına alan kızı Esra Albayrak'a yapılan sosyal medya saldırıları ve mesaj linçleri sebebi ile Recep Tayyip Erdoğan konuyu gündeme taşımış ve ilgili platformların Türkiye’ye yakışmadığını beyan etmişti.

Cinsiyetçi ve mesnetsiz cümlelerin rahatlıkla kurulabildiği platformlar olarak nitelendiren Erdoğan; “Yalanın, iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şart” cümlesi içle sert çıkışta bulundu ve sosyal medya platformlarının tamamen kapatılması ve devamlılığı için kontrol altında tutulması üzerinde çalışmalar yapıldığını açıkladı.

TBMM’den Erişim Kısıtlaması Açıklaması 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından alınan kararlar incelenirken; bugün tarihli resmi kararlara yenisi eklendiği ve Meclis genelinde Netflix dahil olmak üzere birçok platformun erişiminin kısıtlandığı ilan edildi.

Söz konusu kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının hemen akabinde olması, sosyal medya yasaklarının başlatıldığı anlamında değerlendirilirken; TBMM tarafından konu ile ilgili net bir açıklama geldi.

Kısıtlamalar Hep Vardı

Meclis’in işleyiş ve mesai sürecinin korunması adına Meclis internet ağları üzerinde yoğun olarak kullanıldığı tespit edilen dizi ve film izleme siteleri ile sosyal medya platformları için sürekli kısıtlama kararlarının alındığı ve ilgili kararların Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal medya yasakları ile ilgili olmadığı vurgulandı.

Aralarında Netflix gibi ünlü ve geniş kullanıcı kitlesine sahip olan film dizi izleme platformlarına uygulanan erişim kısıtlamasına Meclis genelinde devam edileceği açıklanırken; söz konusu kararların 2019’dan bu yana sürekli uygulandığı ve son olarak Mart 2020 tarihinde de benzer kararların ilan edildiği beyan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum