1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş Arayana 908 TL Mali Yardım Detayları
İş Arayana 908 TL Mali Yardım Detayları

İş Arayana 908 TL Mali Yardım Detayları

İstihdam seferberliği kapsamında iş görüşmesine giden ya da işe başlayanlara mali yardımlar yapılıyor. Sosyal Yardım Alıp da İş Görüşmesi Yardımı yapılıyor. Sosyal Yardımın Akıbeti Belli. 40-120-788 TL yardım için yapılması gerekenler.

A+A-

Çalışabilecek durumda olanların iş gücüne katılımının teşvik edilmesi için başlatılan istihdam seferberliği sürüyor. Çalışma kapsamında 2 buçuk milyon insanın istihdama katılması hedefleniyor. Seferberlik bu sene üçüncü aşaması ile devam ediyor. Özellikle hali hazırda sosyal yardım almakta olan ancak istihdama katılması için engeli bulunmayan kişilerin iş sahibi olması hedefleniyor. Bu yüzden de iş bulmaları teşvik ediliyor ve destekleniyor.

İş arama ve bulma halinde istihdam yardımı verilerek kişilerin çalışması teşvik ediliyor. Sosyal yardım almakta olan kişi iş görüşmesine gitmesi halinde görüşme başına 40 ile 120 lira arasında ücret ödeniyor. Böylece kişinin iş görüşmesi için yaptığı masrafların karşılanması hedefleniyor. Kişilerin bu yardımı gelir kapısı olarak görmemeleri adına ilk 3 görüşme için yardım ödeniyor. Böylece iş görüşmesine giderken oluşacak olan çekinceler bertaraf edilmeye çalışılıyor. 

Sosyal yardım alan kişi işe girince yardımlar birden kesilmiyor. Yılda bir kereye mahsus olmak üzere aylık brüt asgari ücretin üçte biri oranında ödeme yapılıyor. 2019 yılı için ödenecek olan miktar 788 liradır. Bu miktar ödenerek sosyal yardım kesiliyor. Ancak eğitim ve sağlık yardımları ödenmeye devam ediyor. Ayrıca böyle bir kişiyi istihdam eden bir işverene ayda 364 lira teşvik veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum