1. HABERLER

  2. HABER

  3. İş Arkadaşına Tebliğ Kabul Edilmez
İş Arkadaşına Tebliğ Kabul Edilmez

İş Arkadaşına Tebliğ Kabul Edilmez

Bir emniyet amiri, iş arkadaşına yapılan tebligatı geç öğrendiğini ve tebligatın usulsüz olduğunu iddia etti ve davayı kazandı.

A+A-

Usulsüz Tebligat
Emniyet amirine gelen tebligatın kendisine değil de iş arkadaşına yapılması nedeniyle işlemden geç haberdar olduğu ve bu sebeple de başvuru süresini kaçırdığı Danıştay başvurusunda belirtildi. Başvurunun süresinde yapılmadığı gerekçesiyle ret cevabı alan emniyet amiri işin peşini bırakmadı ve Danıştay’a kadar davayı taşıdı. Ardından da Danıştay’dan istediği kararı almayı başardı. 

Danıştay verdiği kararında tebligat kanununa işaret etti ve bir kişinin işyerinde bulunmaması durumunda o kurumun amirine tebligat yapılabileceğini belirtti. Ancak somut olayda tebligatın iş arkadaşına yapılmış olmasının usulsüz tebligat olduğu dile getirildi. Bu sebeple de sürenin işlemeye başlamayacağını belirtti. 

Emsal Teşkil Edecek 
Danıştay tarafından verilen bu karar aynı durumda olan diğer kimseler için de emsal teşkil edecek. Bundan böyle iş arkadaşına tebliğ yapılması sebebiyle tebliğden geç haberdar olanlar için süre işlemeyecek. Bu durumda usulsüz tebligat yapıldığı için tebligatın yenilenmesi gerekecek. Aksi takdirde tebligat geçersiz sayılacak. 

Tebligatın geçersiz bir şekilde yapılmış olması sürelerin işlemesini de engelleyecektir. Özellikle hak düşürücü sürelerde bu durum son derece önem arz etmektedir. Eğer hak düşürücü süreler kaçırılırsa kişinin bu hakkı yeniden iddia etmesi mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla tüm herkesi ilgilendiren son derece önemli bir karar olduğunu ifade etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.