1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş Kazası Geçirenin Mali Hakları
İş Kazası Geçirenin Mali Hakları

İş Kazası Geçirenin Mali Hakları

İşyerinde geçirilen iş kazası halinde, kaza geçiren çalışana maaş ve tazminat hakları ödeniyor.

A+A-

Hangi Haller İş Kazasıdır?
Bir kazanın iş kazası olabilmesi için işyeri sınırları içerisinde ya da işyerine gidiş geliş için işyeri için sağlanan araçta kaza olması gerekir. Eğer çalışan işini dışarıda yerine getiriyorsa buralardaki kazalar da iş kazasıdır. İş kazasının belirlenmesindeki kıstas asıl işin yapılması esnasında kaza geçirilmesidir. Ancak kazanın yapılan işten kaynaklanması şart değildir. İş yapılırken kalp krizi geçirilse de iş kazasıdır. 

İşveren tarafından iş için gönderilen işçinin bu esnadaki kazası da iş kazasıdır. Şirket araçları da çalışana tahsis edilen araçta gerçekleşen kazalar da iş kazasıdır. 

İş kazası olması halinde işveren tarafından derhal jandarma ve polis gibi kolluk kuvvetlerine olaydan itibaren en geç 3 gün içinde bildirim yapmak gerekiyor. 

Mali Haklar Neler?
İş kazası geçiren çalışanın ve yakınlarının mali hakları bulunuyor. Çalışan, çalışamadığı süre için iş göremezlik ödeneği alır. Eğer bu kazadan ötürü çalışmaya engel hali oluştuysa sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Böylece çalışılamayan dönem telafi edilmeye çalışılır. Çalışan kazadan ötürü hayatını kaybettiyse hak sahiplerine bu gelirler bağlanacaktır. Çalışanın geride kalan ve maaşını alan kız çocuğu evlendiği takdirde evlenme ödeneği alır. Sigortalının vefatı için cenaze ödeneği de verilir. Bu hakların alınması için SGK’ya başvuru yapmak gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.