İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları İçin Örnek Yargı Kararı

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları İçin Örnek Yargı Kararı

İş ve sosyal güvenlik uzmanlığı yasasının yürürlüğü ertelense de idare tarafından bu unvanla görevlendirilen kişilere hakları ödenmelidir.

Yargıdan Sevindiren Karar
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışmakta olan personel, daha önce ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmıştır. Geçmişteki bu döneme ilişkin olan ilave ek ödemelerini çalıştığı üniversite hastanesinden talep etmiştir ancak hastaneden ret yanıtını almıştır. Bunun üzerine hemşire sendikaya başvurmuştur. Sendika tarafından olay idari yargıya taşınmıştır. 

Trabzon İdare Mahkemesi tarafından bakılan davada, davalı idare savunma yapmıştır. savunmasında iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesi nedeniyle söz konusu ücreti ödemeyeceğini belirtmiştir. Mahkeme ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırılmasına ilişkin düzenlemenin uygulanmasının ertelense de halen yürürlükte olduğuna dikkat çekti. Bu yüzden de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilenlere idareler tarafından ödeme yapılmak zorunda olduğuna hükmetti. Davacı olan hemşirenin Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden istediği iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalıştığı döneme ait mali hakların idareye başvuru tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faizi ile ödenmesine karar verdi. 

Davalı idare tarafından karar temyiz edilerek Danıştay’da görüşüldü. Yüksek mahkeme de yerel mahkeme kararını doğru bularak onadı. Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karar iş ve sosyal güvenlik uzmanları için örnek teşkil ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.