1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş Sözleşmesi Devam Ederken İşçiye Kıdem Tazminatı
İş Sözleşmesi Devam Ederken İşçiye Kıdem Tazminatı

İş Sözleşmesi Devam Ederken İşçiye Kıdem Tazminatı

İşçi ve işveren arasındaki karşılıklı anlaşma ile sözleşme devam ederken kıdem tazminatı ödenirse, iş sözleşmesi sona erince işçinin hakları nasıl etkilenir?

A+A-

Sözleşme Devam Ederken Kıdem Tazminatı Ödenmesi
Kıdem tazminatı işçinin işten çıkarılması ya da emekli olması gibi hallerde ödenir. İş sözleşmesinin sona ermesi ile kıdem tazminatına hak kazanılır. Ancak bazı durumlarda işçinin paraya ihtiyacı olduğunda işverenden kıdem tazminatını talep edebiliyor. Düğün yapma, ev ya da araba alma gibi hallerde karşılıklı anlaşma ile mevcut kıdem tazminatı ödenebiliyor. Bu durumda karşılıklı anlaşma ile işçinin ihtiyaçları giderilmektedir. İşçi işten çıkmayarak işine devam etmektedir ve iş sözleşmesine son verilmiyor. Daha sonra iş sözleşmesi sona erdiği zaman kıdem tazminatı ödenirken bu durum nasıl etkileyecektir?

İşte bu konu daha önce pek çok kez yargıya taşınmıştır. Yargıtay hukuk daireleri bu konuda bir görüş birliğine varmıştır ve uygulamada da bu görüş takip edilmelidir. 

İş sözleşmesi sona erdiği zaman kıdem tazminatı yeniden hesaplanmalıdır. Daha önceden ödenen kıdem tazminatı varsa bunlar avans kabul edilmelidir. Avanslar ve yasal faizi hesaplanarak kıdem tazminatından düşülmelidir. Yasal faiz kıdem tazminatı ödendiği tarihten sözleşmenin sona erdiği tarihe kadar hesaplanacaktır. Alt işveren tarafından kıdem tazminatı adıyla yapılan ödemeler de bu kapsamdadır.

Eğer işçiye kıdem tazminatı ile beraber ihbar tazminatı da ödenmişse, bu durumda iş sözleşmesi sona ermiş kabul edilir. Çünkü ihbar tazminatı iş sözleşmesinin bitmesi ile ödenecektir. İşçi tazminatını alsa ve ertesi gün yeniden işine gelerek devam etse bile sözleşmesi devam ediyor sayılmaz. Bu durumda yeni bir sözleşme yapılmış ve ilk iş günü olarak kabul edilecektir.

Görüldüğü üzere iş sözleşmesi devam ederken kıdem tazminatı ödenmesi mümkündür. bu konuda inisiyatif hakkı işverene aittir. Tazminat ödendiği takdirde işçi, tüm kıdem tazminatı hakkını kaybetmez. İşten ayrıldığı takdirde kıdem tazminatı yeniden hesaplanır. Önceden ödemesi yapılan miktar avans sayılır ve işten ayrılma tarihine kadar hesaplanan yasal faiz ile kıdem tazminatından düşülür. Kalan kısım işçiye yeniden ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum