1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşbaşı Eğitim Programı Günlük Harçlıkları Artırıldı (85 Lira)
İşbaşı Eğitim Programı Günlük Harçlıkları Artırıldı (85 Lira)

İşbaşı Eğitim Programı Günlük Harçlıkları Artırıldı (85 Lira)

Türkiye İş Kurumu tarafından uygulanan işbaşı eğitim programı kapsamında eğitim gören gençlere günlük 85 lira harçlık verilecek. Bu kapsamdan faydalanmak isteyenler nasıl bir yol izleyecek.

A+A-

25 Mesleği Kapsıyor; Bilişim ve imalat sektörlerinde İŞKUR tarafından işbaşı eğitim programları verilmektedir. Böylelikle meslek sahibi olmayan gençlerin meslek edinebilmeleri sağlanmaktadır. Mesleklere göre işbaşı eğitim programı 3 aydan 6 aya kadar sürebiliyor. Bu eğitim süresi boyunca eğitim alan kişilere günlük olarak 85 lira harçlık verilecek.

Geçtiğimiz yıla göre günlük harçlık miktarı da artırıldı. Ayrıca eğitim gören kimselerin genel sağlık sigortası, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primleri de yatırılmaktadır. Böylelikle gençler güvenceli bir şekilde eğitimden faydalanma hakkı elde ediyorlar.

Bu kursları başarılı bir şekilde bitiren kimseler sonrasında iş bulmak açısından da büyük kolaylıklar elde ediyor. Zira işbaşı eğitim programı kapsamında verilen eğitimlerin hemen hemen tamamında personel ihtiyacı yaşanıyor. Dolayısıyla bu alanda kendisini geliştirmiş olan kimseler için büyük fırsatlar bekliyor diyebiliriz.

Ancak belirtmek gerekir ki iş başı eğitim programları tüm illerde aynı oranda uygulanamıyor. Dolayısıyla küçük illerde bulunan kimseler maalesef ki bu açıdan sıkıntı yaşayabilirler. İŞKUR işbaşı eğitim programları kapsamında eğitim görmek isteyen vatandaşlarımız İŞKUR sitesinden başvuru yapabilecekleri gibi en yakın İŞKUR il müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirler. Çok sayıda başvuru olması durumunda adaylar arasından eleme yapılacak ve böylelikle eğitim alacaklar belirlenecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum