1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçi ve İşverenlere Yemek Kartı Kullanımı Düzenlemesi
İşçi ve İşverenlere Yemek Kartı Kullanımı Düzenlemesi

İşçi ve İşverenlere Yemek Kartı Kullanımı Düzenlemesi

4 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren yemek kartı düzenlemesi geldi. Düzenleme kapsamında, yemek kartlarında komisyon oranı düşüyor. Ticaret Bakanlığı düzenlemesi ile komisyonlar yarı yarıya iniyor!

A+A-

Yemek Kartı Düzenlenmesinde 6 Aylık Süre Tamamlandı
Ticaret Bakanlığı tarafından Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar hakkında yönetmelik, Haziran 2018 ayında Resmi Gazetedeki yayına göre 6 aylık süresini doldurdu. Türkiye’de 100 bine yakın işletmenin kullandığı yemek kartlarına yasal düzenleme geldi. 

Komisyon oranları; Oranlar 12’lerden, 6’ya kadar düşüş gösterecek. Yemek kartı kullanımının daha avantajlı olması yönünde yapılan uygulama artık başlıyor. Yeni uygulama üzerinden, iskonto dönemine son.

İskonto Dönemi Bitiyor!
Sözleşme yapılan özel ve kamu kuruluşları ile doğrudan ya da dolaylı yoldan sözleşmelerde iskonto uygulanmayacak. Yapılan açıklamaya göre 22 Kasım’dan sonra yemek kartı hizmeti veren kuruluşlarda iskonto dönemi sona eriyor. İş yeri sahipleri de yemek kartı şirketlerinden iskonto ya da başka bir fayda sağlamak adına talep de bulunmayacak.

Sınır Belirlendi;
Düzenleme ile yemek kartı hizmeti veren kuruluşların komisyonu oranında sınırı belirlendi. Bunun üzerine çıkılması istenmiyor. Belirlenmiş olan sınır ise %6’dır.

Depozito Bedeli Yok;
Ayrıca talep edilen depozito bedeline de son! Yemek kartı şirketleri uygulama barındırma, işletim, teknik destek, sarf malzemesi ve buna benzer herhangi bir talepte bulunmayacak. Yemek kartı şirketleri düzenlemesine göre hareket edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.