İşçiler Yarım Çalışarak Tam Maaş Alabilirler

İşçiler Yarım Çalışarak Tam Maaş Alabilirler

Kriz dönemlerinde işçiyi desteklemek için hayata geçirilen kısa çalışma uygulaması ile yarım çalışma ile tam maaş ödemesi yapılıyor. Bu çalışma şeklinden kimler faydalanabiliyor?

Kısa Çalışma Uygulaması Nedir?

Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma uygulaması hayata geçirilmiştir. İŞKUR işbirliği ile hayata geçen uygulama sayesinde işten çıkarmaların azalması hedefleniyor. Kötü ekonomik koşullar nedeniyle küçülmeye giden, işçi çıkarması gereken ya da işyerini kapatacak olan işverenler bu uygulamadan yararlanabiliyor. İşçi çıkarmak yerine yarı zamanlı çalışma yapılıyor. Yarı zamanlı çalışan işçiye hakları ödenmeye devam ediyor. Maaş tam ödense de SGK primi yarım çalışma üzerinden ödeniyor. Ödemeler işsizlik fonundan yapılıyor. İşçilerin brüt ücretinin yüzde 60’ına kadar ödeme yapılabiliyor.

Çalışma süresi tamamen durdurulan işçi son 12 aydır asgari ücretli çalışıyorsa 1.523 lira ödeme yapılıyor. İşçi maaşı arttıkça yapılan ödeme miktarı da artıyor.

Her bir işveren 3 ay süreyle bu uygulamadan yararlanabiliyor. Süre cumhurbaşkanı kararı ile 6 ay daha uzatılabiliyor. Yani en fazla 9 ay süreyle uygulamadan yararlanmak mümkündür.

İşverenlerin bu uygulama için İşkur’a başvuru yapması gerekiyor. Başvururken kriz ve zorlayıcı sebeplerden ötürü işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığını ya da durduğunu belgelemesi gerekiyor. Müfettişler tarafından yapılan incelemeler sonrasında uygulama kapsamına alınıyor. İşçilerden de belirli şartları sağlamaları aranıyor. Bu tespitler yapıldıktan sonra yarı zamanlı çalışarak tam maaş almak mümkün oluyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.