1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçilerin Maaşları En Fazla Ne Kadar Geciktirilebilir
İşçilerin Maaşları En Fazla Ne Kadar Geciktirilebilir

İşçilerin Maaşları En Fazla Ne Kadar Geciktirilebilir

Maaşını zamanında alamayan işçilerin büyük bir motivasyon kaybına uğramaları kaçınılmaz olduğu için İş Kanunu bu konuda gerekli tedbirleri almıştır.

A+A-

En Geç 1 Ay En Erken 1 Hafta

İş Kanunu işçilerin maaşlarının en geç ayda bir ödenmesi gerektiğini hükme bağlamıştır. Bu süreyi aşan bir şekilde yatırılan ücretler artık gecikmeye kalacaktır. Gecikme yaşanan her bir gün için işverenin faiz ödemesi gereklidir. Üstelik bu faiz mevduata uygulanan en yüksek faiz üzerinden hesaplanacaktır. Dolayısıyla işçinin ödemeyi geciktirmesi aleyhine işleyen bir süreç olacaktır.

Toplu iş sözleşmeleri ile işçilerin maaş alacakları sürede değişikliğe gidilebilir. Bu sürenin azami boyutu 1 ay iken asgari boyutu ise 1 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak yevmiyeli olarak çalışan kişiler bu kapsamın dışında tutulmaktadır. Dolayısıyla yevmiyeli işçilerin gün başına ödeme almalarında herhangi bir sakınca yoktur.

İşçilere yapılacak olan maaş ve ücret ödemelerinin banka üzerinden yapılması da zorunludur. Bu sayede ücretlerin ödemesinin ispatı daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Ayrıca işçilere yapılacak olan ödemelerin Türk Lirası üzerinden yapılması gerektiğini de ifade etmek gerekir. Ödemeler Türkiye’de faaliyet gösteren banka hesaplarına yapılmak zorundadır. Aksi takdirde yasalara aykırı bir ödeme gerçekleştirilmiş olacaktır. İşverenlere bu durumda idari para cezası uygulanması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla işverenlerin bu konuda son derece dikkatli davranmalarında fayda vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.