1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşçinin Biriken Borçları Maaşından Kesilir
İşçinin Biriken Borçları Maaşından Kesilir

İşçinin Biriken Borçları Maaşından Kesilir

Ödemelerini düzenli yapmakta zorlanan işçilerin biriken icra ve nafaka borçları maaşından nasıl kesilmelidir?

A+A-

Genel Kural
Düşük ücretlerle çalışan işçiler ödemelerini yapmakta zorlanmaktadır. Özellikle nafaka gibi yüksek miktarlı ve sürekli ödenmesi gereken tutarlar ödenmeyerek birikmektedir. Diğer yandan krediler, kredi kartları gibi kanallarda biriken borçlar da ödenmediği takdirde icralık olmaktadır. İşte tüm bu borç kalemleri işçiye maaşta kesinti olarak geri dönmektedir. 

Ödenmeyen borçlar için icraya başvurulması halinde, icra müdürlükleri tarafından işyerlerine müzekkere yazılacaktır. Maaş haczi müzekkeresi yazılması üzerine işveren, işçini maaşının belirli bir kısmını icra dairesine ödeyecektir. Ancak ödemelerin ne şekilde yapılacağı net değildir.

Genel kurala göre işçilerin aylık maaşının yalnızca ¼’ü haczedilebilecektir. Bu nedenle icraya düşen borçlar için işçi maaşının yalnızca dörtte biri kesilebilir. Ancak nafaka borcu istisnai bir durumdur. İş kanunu hükümlerine göre nafaka borcu ¼ kuralının dışındadır. Uygulamada yaşanan sıkıntılar Yargıtay kararları ile giderilebilecektir. 

Öncelik Sırası
İşçinin ödemesi gereken aylık nafaka borcu için maaşının haciz konulmasında bir sakınca yoktur. Ancak nafaka borçlarının birikmesi halinde işçi kendisi ve ailesinin geçimi için zaruri olan giderleri bildirir ve maaşın kalan kısmına haciz konulur. Kalan kısım ¼’den az olamaz.

İşçinin birden fazla borcu olabilir. Hem icralık borcu hem de nafaka borcu varsa öncelikle nafaka borcu kesilecektir. Çünkü bu kalem, işçinin ailesinin giderlerini sağlamak için gereklidir ve önceliklidir.

İşçinin hem işleyen nafaka borcu hem de birikmiş nafaka borcu varsa öncelikli olarak işleyen nafaka borcu kesilir. Kalan miktardan ise biriken nafaka borcu kesilecektir. Biriken borçlar için maaşın ¼’üne kadar kesinti yapılabilecektir.
İşçinin işleyen nafaka borcu, birikmiş nafaka borcu ve icralık borcu varsa bunlar da bir sıraya konulur. İlk olarak aylık nafaka borcu kesilir. Biriken nafaka ile icralık borç ise sıraya konulur. Öncelik sırasına göre maaşın ¼’üne kadar kesinti yapılabilir. 

Yani işleyen nafaka borcu için maaşın tamamının kesilmesi mümkündür. Biriken nafaka borcu içinse, nafaka kesildikten sonra kalan kısmın ¼’üne kadar kesinti yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.