1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçiyi İşten Çıkaran İşveren Tazminat Ödeyecek
İşçiyi İşten Çıkaran İşveren Tazminat Ödeyecek

İşçiyi İşten Çıkaran İşveren Tazminat Ödeyecek

İşçinin hakları! Çalışanı hamile olduğu nedeniyle işten çıkaran işveren Yargıtay kararı gereği ayrımcılık tazminatı ödemek zorunda kalacak.

A+A-

İspat Yükü İşverende 
Özel bir firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışan bir kadın personel hamile kaldıktan sonra işvereni tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarma nedeni olarak ise görevini iyi yapmaması, iş arkadaşlarıyla geçiminin kötü olması gibi sebepler gösterildi. Ancak kadın çalışan konuyu yargıya taşıdı ve asıl işten çıkarma nedeninin hamile olması olduğunu ifade etti. 

Kadın işçi mahkemeye fazla mesailerini ve işverenin tebrik mesajlarını gösterdi ve bu sayede işini özverili bir şekilde yaptığını ispat etti. Mahkeme ise bu durumda ispat yükünün işverene ait olduğunu belirledi. İşveren ise ileri sürdüğü iddialarını ispatlayamadı. 

Adil Davranma Yükümlülüğü
Yargıtay 9. Dairesi tarafından verilen kararda adil davranma yükümlülüğüne dikkat çekildi. Dolayısıyla hamile olan çalışanlar ile diğer çalışanlar arasında herhangi bir ayrım yapılmaması gerekmektedir. Yargıtay’ın kararına göre hamile olduğu nedeniyle işten çıkarılan kimselere ayrımcılık tazminatı da ödenecek. Böylelikle işveren hamile işçiye ödenecek olan haklarından kaçarken daha büyük bir yük altında kalacaktır. Yargıtay tarafından verilen bu karar tüm işçiler için de emsal teşkil edecektir. 

İşçinin Hakları 
Hamile olduğu nedeniyle işten çıkarılan işçinin pek çok hakkı bulunmaktadır. Öncelikle işçi işe iade davası açabilir ve davayı da kazanır. Eğer işveren işe iade etmek istemiyorsa bu durumda kıdem tazminatı, fazla mesai tazminatı, yıllık izin alacakları gibi var olan tüm hakları iade edilecektir. Bu hakların zamanında ödenmemesi durumunda işçi işvereni mahkemeye vererek haklarını derhal alabilir. 

Her ne kadar kanunlara göre hamile çalışanların işten çıkarılmamaları gerekiyorken uygulamada bu durumla sıklıkla karşılaşılıyor. Ancak işçilerin pek çoğu bu haklarını bilmedikleri yüzünden hak aramaya girmemektedirler. Öyle ki pek çok kadın işçiler işe dahi alınmamaktadır. Sırf evlenip çocuk sahibi olabileceği ihtimali nedeniyle kadın işçilerin işe alınmaması da adil davranma ilkesine aykırıdır. İşte bu tür durumlarla karşı karşıya kalanlar hukuki destek alarak haklarını aramaya başlamalıdır. En kısa sürede haklar alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum