1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşe Girişte Yalan Beyan Vermek Kovulma Nedeni Sayılacak
İşe Girişte Yalan Beyan Vermek Kovulma Nedeni Sayılacak

İşe Girişte Yalan Beyan Vermek Kovulma Nedeni Sayılacak

İşe girişte denetimli serbestlik cezası aldığını saklayan işçinin işten çıkarılması Yargıtay tarafından haklı bulundu.

A+A-

Emsal Teşkil Edebilir
Özel bir firmada çalışan işçi, işe giriş esnasında denetimli serbestlik cezası aldığını işverenden sakladı. İşveren ise sonradan bu durumu öğrendi ve çalışanının iş akdini feshetti. Bunun üzerine işçi işe iade davası açtı. İlk derece mahkemesi ile bölge adliye mahkemesi işçi lehine karar verse de Yargıtay işvereni haklı bularak feshin haklı olduğuna karar verdi. 

İşe girişte verilen beyanın işin gerekliliklerine ilişkin bir yalan beyan olması gereklidir. Dolayısıyla işe alım sürecini etkileyen bu yalan beyan kişinin sonradan işten çıkarılmasına neden olacaktır. Yargıtay’ın verdiği karar aynı durumda olan diğer işçiler için de emsal teşkil edecektir. Bu nedenle işçilerin doğru beyan vermeye dikkat etmeleri gereklidir. 

Örnek olarak verecek olursak işe giriş esnasında tecrübe olmamasına rağmen tecrübeli olduğunu belirtmek bu kapsamda değerlendirilebilir. Aynı şekilde eğitim durumu ile ilgili verilen belgeler de esaslı yanlış beyan içerisine girecektir. Özetle işverenin kararını etkileyen yalan beyanlar sonradan işçinin başını yakabilir. Bu konuda mahkemelerde davca dahi açılsa işe iade kararı çıkması söz konusu olmayacaktır. İlk derece mahkemelerinden işe iade çıksa dahi Yargıtay verilen kararları bozacaktır. İş hayatında güvenin esas olması için verilen bu karar da önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.