1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşe İlk Adım Projesi İle Genç Engelli ve Kadınlar
İşe İlk Adım Projesi İle Genç Engelli ve Kadınlar

İşe İlk Adım Projesi İle Genç Engelli ve Kadınlar

İşe il adım projesi kapsamında kaynaklar ve istihdamlar ayrıldı. Yeni mezun olanlar, gençler, kadınlar ve engelliler bu projede yerini alacak. İşte işe ilk adım projenin kapsadığı alanlar.

A+A-

İŞKUR tarafından işe ilk adım projesi hayata geçiyor. Projenin kapsadığı alanlar sıralandı. İlk olarak yeni mezunlara yönelik yapılan bir çalışmadır. Bu  proje’de gençlere kadınlara ve engelliler yönelik istihdamlar ve çalışmalar yapılıp kaynak ayrıldı. Bu kapsamda gençler, kadınlar, yeni mezunlar ve engelliler için ayrılan bütçe ve istihdam kaynakları şöyle sıralandı.

İŞKUR daha fazla istihdam için seferberlik başlattı. Kurum istihdamın geniş bir tabana yayılması için bütçesinden 92 milyon lira kaynak ayırarak, yediden yetmişe herkese iş ve meslek danışmanlığı sunacak. Danışmanlık hizmeti kapsamında kişilerin 6 ay içerisinde işe yerleştirilmesi hedeflenirken, bu süre zarfı içerisinde işe yerleştirilemeyenler istihdamın kolaylaştırılması için meslek kursları ve işbaşı eğitim gibi alanlara yönlendirilecek. Burada eğitimlerini tamamlayanlar işverenin onayıyla iş hayatlarına devam edecek.

İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetinde en büyük pay kadınlarda olacak. İŞKUR, geçtiğimiz yıl en fazla üzerinde durduğu konuların başına gelen kadın istihdamında onlara pozitif ayrımcılık sağlamış ve 435 bin kadını iş sahibi yapmıştı. Bu yıl ise bu rakamı daha yükseğe çekmek isteyen kurum iş ve meslek danışmanlığı kapsamında 1 milyon 600 bin kadına hizmet verecek.

Kadın istihdamının yanı sıra genç işsizliğin önlenmesi konusunda ciddi adımlar atılacak. İŞKUR, geçtiğimiz yıl 430 bin genci iş sahibi yaparken, bu yıl 912 bin gence hizmet vererek rakamı daha yukarıya taşıyacak. Diğer yandan işsizliğin düşürülmesi noktasında bir gelişme de yeni mezunlar tarafında yaşanacak. 180 bin yeni mezun iş ve meslek danışmanlığı verilerek, iş sahibi olmaları sağlanacak. Bu noktada ise devreye 'İşe ilk adım' projesi devreye girecek. Gençlerin zorunlu istihdam süresi boyunca bin lirası İŞKUR tarafından karşılanırken, işverenin genci işe alacağı yönünde taahhütte bulunması sonrasında ise bir yıl boyunca 505 lirasını devlet ödeyecek.

Geçtiğimiz yıl 14 bin, bu yıl ise ilk 4 ayda 4 bin engelli istihdam edilirken, engellilerin kamuda memur kadrolarına atamalarının yapılmasının yanı sıra özel sektör de istihdamın edilmesi için birtakım teşvikler verilecek. İŞKUR bu doğrultuda bu yıl 129 bin engelliye danışmanlık hizmeti vererek işe yerleştirilmelerinde kolaylık sağlanmış olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Haberler