1. HABERLER

  2. HABER

  3. İŞKUR Kadın, Genç ve Mesleki Teşviki Ücreti Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?
İŞKUR Kadın, Genç ve Mesleki Teşviki Ücreti Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

İŞKUR Kadın, Genç ve Mesleki Teşviki Ücreti Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

İŞKUR tarafından çeşitli alanlarda kadın, genç ve mesleki yeterlilik teşvikleri (ücret) nasıl alınır ve şartları nelerdir?

A+A-

İŞKUR tarafından verilen teşviklerle ilgili kadın genç ve mesleki yeterlilik olanlar bu teşviklerden (ücret) nasıl faydalanacak ve şartlar neler aktarıyoruz. 4 başlıkta sunuyoruz. Kadın, genç ve mesleki yeterlilik teşvik birinci olan görülmektedir. İşbaşı eğitim programı ikinci olarak görülmektedir. Bir senden bir benden istihdam İŞKUR teşviki üçüncü olarak görülmektedir. Engelli istihdam teşviki dördüncü olarak görülmektedir.

1 kadın, genç ve mesleki yeterlilik teşviki; 31.12.2020 yılına kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (416,05 ila 3.120,37 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Faydalanma şartları; Kişinin son 6 aydır işsiz olması. Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi. Özel sektör işvereni olması gerekmektedir.

Faydalanma süresi; 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay. 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay. 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay. Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir.

2 İşbaşı Eğitim Programı Teşviki; 31.12.2018 tarihine kadar başlayacak olan İşbaşı Eğitim Programlarını tamamlayan 18-29 yaş arası kişileri. Programı tamamladıkları meslekte,- Programı tamamladıkları tarihten itibaren 3 ay içerisinde. Kişinin istihdam edildiği tarih itibarıyla önceki takvim yılının ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam etmeleri durumunda. İşverenin imalat sanayi sektöründe faaliyet göstermesi halinde 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay. Süre ile kişilerin asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primlerinin işveren payları (416,05 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

3 Bir senden bir benden istihdam teşviki; Sigortalı yönünden aranılan şartlar: 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olmaları. 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında işe alınmış olması. İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması. İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması. İşe giriş tarihi itibarıyla işverenin birinci derece kan veya kayın hısmı ya da eşi olmaması gerekmektedir.

4 Engelli İstihdamı Teşviki; Özel sektör işverenlerinin kontenjan dahilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı (416,05 TL) Hazinece karşılanması şeklinde değiştirilmiştir.

Başvuracaklar iş kurumu üzerinden başvuru sağlanması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler