İŞKUR Nakdi Destek Ödemesi Başladı! Bilinmesi Gerekenler

İŞKUR Nakdi Destek Ödemesi Başladı! Bilinmesi Gerekenler

İŞKUR nakdi destek ile alakalı bilinmesi gerekenler neler? Nakdi destek ödemesi Temmuz ayı başladı. Ödemeler hesap numaralarına yapılacaktır. Hesap numarası olmayanlarınki PTT şubelerinden ödemeleri gerçekleşecektir.

İŞKUR nakdi destek ödemeleri Temmuz ayı için başladı. İŞKUR sosyal medya hesabından vatandaşlara duyurdu.

Temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugünden itibaren vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılmaya başlandı.

Sistemde IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlarımızın ödemeleri PTT üzerinden yapılacaktır.

Koronavirüs salgını dünyanın birçok ülkesinde ekonomik hayatı derinden etkilerken hükümetler çeşitli tedbirlerle salgının etkisini azalmaya çalışıyor. Türkiye'de de Kısa Çalışma Ödeneği'ni daha önce hayata geçiren hükümet, bu haktan yararlanamayanlar için de ücretsiz maaş ödeneğini (nakdi ücret desteği) devreye soktu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izin desteği kapsamında başvuru yapıldığını belirterek, ödemelerin yapılmaya başlandığını duyurmuştu.

Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneğinde 450 gün prim ödeme ve son 60 gün çalışma şartının bulunduğuna işaret ederek, başvurular içinde bu şartı karşılayamama oranının yüzde 25 olduğunu aktardı. Bu durumdaki kişilerin de "Nakdi Ücret Desteği" olarak adlandırılan ücretsiz izin desteği uygulamasından yararlanabileceğini belirten Selçuk, böylelikle bütün çalışmaları korumayı hedeflediklerini söyledi.

iskur-nakdi-destek-agustos.jpg

Ücretsiz maaş ödeneği (Nakdi Ücret Desteği) nedir?

Ücretsiz maaş desteği ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanamayan, 15 Mart'tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçilere yönelik bir uygulama.

Nasıl başvurulur?

Nakdi ücret desteği için başvurular SGK ve İŞKUR üzerinden yapılıyor. Ödemeler her ayın 8'inden itibaren yapılacak.

Nakdi Ücret Desteği Kapsamında Bilinmesi Gereken Diğer Konular

17.04.2020 tarihinden önce ücretsiz izne ayrılmış olanlar bu hükümden yararlanamayacaktır.

İşverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulan ve başvurunun kabul edilmesine karşın gerekli prim şartlarını sağlamadığı gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, gerekli şartları taşımaları ve işverenleri tarafından eksik gün nedenlerinin “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak güncellenmesi halinde ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanacaklardır.

4447 Sayılı Kanun’un 50’nci maddesi gereği işe başlayıp tekrar isiz kalanlardan daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar işsizlik ödeneği tekrar başlatılanlar faydalanır.

Birden fazla işyerinde çalışırken, bu işyerlerinden ücretsiz izne ayrılanların toplam ücretsiz gün sayısının 30 günden fazla olması halinde 30 gün üzerinden, 30 günden eksik olması halinde ise 30 günden eksik kalan gün sayısı kadar nakdi ücret desteği ödenir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.