İŞKUR TYP Taşeronları İçin Kadro Teklifi TBMM’ye Sunuldu

İŞKUR TYP Taşeronları İçin Kadro Teklifi TBMM’ye Sunuldu

İŞKUR Toplum Yararına Programlar kapsamına çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi için TBMM’ye soru önergesi sunuldu.

Kurum ve kuruluşların işleyişlerinde, özellikle üretim mekanizmasında hayati bir öneme sahip olan ve asıl işin yapıcıları olan işçilerden, İŞKUR TYP Taşeronları için, gerekli olumlu şartlara sahip olmadıkları gerekçesi ile kadroya geçirilmesi talep edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin son oturumunda gelen soru önergesi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verildi ve söz konusu taşeronların yanı sıra, kadro konusunda mağduriyet yaşayan her işçi kesimi için aciliyeti olan çalışmaların bir an önce Meclis gündemine alınması gerektiği ifade edildi.

Gürer’in TBMM’ye sunduğu İŞKUR TYP Taşeronları kadro soru önergesinde yer alan ifadelere göre; 2018 ve 2019 seneleri dahilinde, Toplum Yararına Projesi kapsamında tam olarak kaç kuruluşta, kaç kişi çalıştırıldığı ve birden çok kere TYP kapsamında çalıştırılan sayısıyla kadın/erkek ve yaş olarak dağılım oranlarını kaç olduğu soruldu.

İllere göre dağılımın, kurumlara göre dağılımın, projenin başladığı 2013 yılından beri meydana gelen iş kazası sayısının, 2013 yılından bugüne kadar kaç kişi projeden yararlandığının ve Milli eğitim Bakanlığında 15 haziran-14 Ağustos tarihleri arasında, 2 ay çıkış verilecek MEB çalışanının kaç kişi olduğunun istatistiki bilgileri TBMM komisyonlarınca cevaplandırılmak üzere talep edildi.

Bahsi geçen şartlarda çalışma hayatlarına belirli zorluklar ve özlük haklarında yaşadıkları mağduriyetlerden dolayı, taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağı soruldu. Söz konusu mağduriyetlerin giderilebilmesi için taşeronların kadroya alınması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum