İşsiz Sayısı 427 Bin Kişi Azaldı! TÜİK verileri açıkladı…

İşsiz Sayısı 427 Bin Kişi Azaldı! TÜİK verileri açıkladı…

Türkiye genelinde en önemli sorun olarak ön plana çıkan işsizlik sorunu ile ilgili olarak takip edilen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri açıklandı. İşsizlik oranı azalırken; işsizlik rakamlarının da 427 bin kişi azaldığı ilan edildi.

Ülke genelinde yaşanan sorunlara çözüm arayışları devam ederken; hükümetin öncelikli olarak çözümü için uğraş verdiği istihdam alanında yeni veriler tespit edildi. Her ay; geride kalan yılın baz ayına oranla yapılan nispi oran açıklamalarına 2020 Nisan verileri de eklendi.

TÜİK Verileri Açıklandı

İşgücü ve özellikle tarım dışı istihdam noktasında belirleyici etkiye sahip olan ve yurt genelindeki raporlamaların tamamında yetkili merci olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan ayı verileri açıklandı.

Yayımlanan rapor ve açıklamalardan elde edilen verilere göre; Nisan 2020 verilerinin Nisan 2019 verilerinden daha olumlu seyrettiği beyan edildi.

İşsizlik Oranı Azaldı

Geçtiğimiz yıl açıklanan Nisan 2019 verilerinin akabinde; baz ay olarak kabul edilen Nisan 2020 verilerine göre; işsizlik oranı verilerinde yüzde 0,2’lik bir azalma oldu. Söz konusu rakam tespiti ile işsizlik oranının yüzde 12,8 oranında tespit edildiği ilan edildi.

İşsiz Sayısında Düşüş

15 yaşını aşmış olan vatandaşların dahil edildiği hesaplamalar dahilinde geçtiğimiz yıl verilere oranla yüzde 0,2’lik düşüşün rakamsal karşılığı olarak 427 bin kişilik azalma olduğu bilgisi sunuldu. Yayımlanan verilere göre; işsiz vatandaş sayısı 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin sayısına tekabül etti.

TÜİK Verileri

İstihdam seferberliği sürecinde yayımlanan personel alımlarının katkısını istatistiki verilerde gören hükümet verilerine ek olarak; TÜİK tarafından işsizlik verileri dışında Tarım Dışı İş Yoksunluğu verisi de ilave edildi. Tarım Dışı İşsizlik Oranının yüzde 0,1 oranında azaldığı ve yüzde 14,9 olarak tespit edildiği açıklandı.

İşsizlik rakamlarının yanı sıra istihdam oranları ile ilgili verilen bilgileri de sunan TÜİK raporunda yer alan bilgilere göre; 2020 yılı Nisan ayı itibari ile bir önceki yılın baz ayına göre 2 milyon 585 bin kişilik azalma olduğu ve 25 milyon 614 bin kişinin istihdam edildiği;  istihdam oranının ise 4,9 puanlık azalış ile %41,1 olarak kayıtlara geçtiği beyan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum