İşsizlere 2 yıl ücretsiz sigorta müjdesi

İşsizlere 2 yıl ücretsiz sigorta müjdesi

Hükümet tarafından alınan ekonomik tedbir paketleri dahilinde yayımlanan kararlara göre işsiz vatandaşların iş sahibi olması çalışmalar devam edilecek olup; ayrıca yaş şartı ile işsiz olan kişilere 2 yıl ücretsiz sigorta yapılacağı açıklandı. İşte detayla

Türkiye genelinde devam eden ekonomik kalkınma paketleri kapsamında yeni kararlar alınmaya ve yurt genelinde uygulanmak üzere çalışmalara dahil edilmeye devam ediyor. Son müjdeler işsiz vatandaşlar için geldi.

İşsiz Vatandaşlara Sigorta Müjdesi

Ülke genelinde acil olarak çözüme kavuşturulması gereken sorunlar arasında yer alan işsizlik problemi ile ilgili olarak yeni çalışmalar yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı iştiraki şeklinde ilerleyen süreçte yer alan bilgilere göre; işsizlik sorunun çözüme ulaşmadığı noktada destek çalışmaları ile vatandaşların yaşadıkları mağduriyetler azaltılacak.

Eğitimli İşsiz Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

Trajik boyutlara ulaşan işsizlik konusu ile ilgili olarak yapılan resmi istatistiki açıklamalara göre hem lise hem de üniversite mezunu olarak işsiz kalan vatandaşların sayısı herhangi bir alanda uzman eğitimi almamış olan ve vasıfsız işçi statüsünde emek vermeye devam eden vatandaşların sayısından daha yüksek bir rakama ulaştı.

Eğitimli işsizlerin önemli bir bölümü üniversite mezunu olurken; yapılan çalışmalara göre vatandaşların geçim sıkıntısından daha fazla bir şekilde Genel Sağlık Sigortasına sahip olmamaları konusunun bir engel teşkil ettiği ilan ediliyor.

İşsiz Vatandaşlara Sigorta Şartları

Yurt genelinde işsizlik bazında olumsuz koşullara sahip olan vatandaşların bir kısmı asgari geçim destekleri dahilinde bakanlıklar tarafından maddi olarak destekleniyor. Daha çok yaşlı nüfus için yapılan bu çalışmaların dışında doğrudan eğitimli gençlerin hedef alındığı bir çalışma da yapılıyor.

Lise ve Üniversite Mezunlarına Sigorta

Lise, önlisans ve lisans mertebesinde eğitim almış olan vatandaşların sigortasız kalmamaları için ücretsiz sigorta imkanı doğuyor. Belirli şartlar dahilinde sadece diploma ile yapılan başvuruların ardından vatandaşlar sigorta sahibi yapılıyor.

Yaş Şartı

Bu süreçte en belirleyici kriter olarak yaş şartı ön plana çıkıyor. GSS hakkında  faydalanabilmek için lise mezunları 20 yaşına kadar; üniversite mezunları ise 25 yaşına kadar diplomaları ile SGK binalarına başvuru yaparak sigortalı olma fırsatından faydalanabiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum