1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik Artmaya Devam Ediyor, Temmuz Ayı İşsizlik Verileri Açıklandı
İşsizlik Artmaya Devam Ediyor, Temmuz Ayı İşsizlik Verileri Açıklandı

İşsizlik Artmaya Devam Ediyor, Temmuz Ayı İşsizlik Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her geçen ayın ekonomik ve istatistik verileri açıklanmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalara göre 2019 Temmuz ayı işsizlik verileri de açıklandı. Temmuz ayında işsizlik oranında artış yaşandı.

A+A-

Ülke genelinde önemli problemlerin ilk sıralarında yer alan ve hükümetin, çözülmesi gereken öncelikli sorunlar listesinde de ilk sıralarda yer alan işsizlikle ilgili olarak Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı ve kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Türkiye’de daimi olarak devlet politikaları arasında yer bulan işsizlikle mücadele sorunu için atılan adımlar negatif etki yapmazken, günden güne artan nüfusun da etkisi ile işsizlik rakamlarında düşüş yaşanmadığı belirtiliyor.

TÜİK Temmuz Ayı İşsizlik Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerde yer alan bilgilere göre; ülke genelindeki işgücü ve istihdama katılma oranında yüzde 3,1’lik oranla azalma yaşandı. Yaşanan işsizlik oranı ise bu netice ile yüzde 14 puana yaklaşmış oldu.

Geçtiğimiz baz ay olan 2018 Temmuz ayından 748 bin kişinin daha az istihdam edildiğinin tespit edildiği araştırmaya göre; 2019 Temmuz ayı işsizlik rakamı 13,9 seviyesine kadar yükseldi.

13023-001.jpg Dolar Kritik Güne Düşüşle Başladı, Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu

Tarım Dışı İstihdamda Azalma Var

130 bin kişilik bir nüfusun tarım alanında daha az istihdam edildiği tespit edilirken; tarım dışı istihdam verisi olarak önemli bir iş gücü parametresi haline gelen kalemde ise geçtiğimiz yılın baz ayına göre 618 bin kişinin daha az işgücüne katılım sağladığı açıklandı.

İşgücünde Artış Var, İşgücü Oranı ise Düşüyor

Mukayese edilen 2018 Temmuz ayı verilerine göre bu sene itibari ile 317 bin vatandaşın daha fazla olduğu bir şekilde, Türkiye genelinde istihdam edilen vatandaşların sayısında pozitif bir veri bulunuyor. Fakat artan göç ve göçmenlerin de hesaplanması ile birlikte, sayısal olarak bir artış olsa da genel nüfusa oranlar 0,2 puan düşüş yaşandı ve işgücüne katılım oranın da düştüğü açıklandı. 

Son verilere göre şuan itibari ile Türkiye geneli işgücüne katılım sayısı 33 milyon 113 bin olurken; iş gücüne katılım oranı ise yüzde 53,8 olarak ilan edildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.