1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik Fonu Büyümeye Devam Ediyor
İşsizlik Fonu Büyümeye Devam Ediyor

İşsizlik Fonu Büyümeye Devam Ediyor

Sigortalı çalışanların işsiz kalmaları durumunda maaş alabilmelerine olanak sağlayan işsizlik fonu bütçesi 127 milyar lirayı geçti. 1 Yılda 11 Milyar Lira Arttı...

A+A-

2017 yılında 116 milyar lira büyüklüğe sahip olan işsizlik fonu 2018 yılında 127 milyar liraya ulaştı. İşsizlik fonu için çalışanların brüt maaşlarının %2'si kadar prim işverenden alınırken %1 oranında çalışandan ve yine %1 oranında da devletten pay alınmaktadır. Bu sayede fon her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor.

16 Yılda 6 Buçuk Milyon Kişi Yararlandı
İşsizlik fonunda biriken paradan işsizlerin yeteri kadar faydalanamadıkları tartışma konusu olmaktadır. Bu konuda ise 2002 yılından günümüze kadar işsizlik fonundan faydalanan kişi sayısının 6 buçuk milyonun üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak işsizlik maaşı almanın şartları sıkı olduğundan herkes faydalanamamaktadır. Bu sayede suiistimal edilmesinin de önüne geçilmektedir. Aksi takdirde sürekli gir çık yaparak işsizlik maaşı almak isteyenler elbette olacaktır. 

2019 yılında en düşük işsizlik maaşı bin lirayı geçecek iken en yüksek işsizlik maaşı ise 2.030 lira olarak uygulanacak. İşsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir. Ayrıca son 3 yılda 600 günlük sigortanın yatmış olması da gereklidir. Bu şartları sağlayanlar 6 ile 9 ay arasında değişiklik gösteren işsizlik maaşından faydalanabilir. İşsizlik maaşı şartlarının esnetilmesi konusunda birtakım çalışmalar yapılacağı da dile getirilmişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.