İşsizlik Maaşı Alanlar Bu Detaya Dikkat

İşsizlik Maaşı Alanlar Bu Detaya Dikkat

SGK tarafından iş akdi kesilen sigortalı çalışanlara işsizlik maaşı veriyor. İşsizlik maaşını almak içinse iki şart bulunuyor. İşsizlik maaşı alacaklar son 3 yılda en az 600 gün primi olmalı ve iş akdinin işveren tarafından kesilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, işsizlik maaşında son 3 yılda en az 600 gün primi olana 6 ay, 900 gün primi olana 8 ay, 1080 gün primi olana 10 aya kadar işsizlik maaşı veriyor. İşsizlik maaşıyla ilgili vatandaşların bu detaya dikkat etmesi gerekiyor.

Daha önce işsizlik maaşı alan bir vatandaş diyelim ki iş buldu. Daha sonra bu kişi iş buldu. Aradan geçen sürede tekrar istifa etti. Bu durumda işsizlik maaşıyla ilgili detaylara bakmakta fayda var.

 İşsizlik maaşı alıp daha sonra iş bulan bir kişi, bulduğu bu işten ayrılırsa yeniden işsizlik sigortasından maaş alabilmektedir. Süre ise bu sefer yeni işi bulmadan önceki işsizlik maaşı aldığı süreden düşürülüyor.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse 600 gün pirimi olan vatandaş 120 gün çalıştı ve işvereni tarafından işten çıkarıldı. 1 Şubatta işten çıkarılan kişi 1 Nisan'da tekrar işe başlamış olsun. Aradan geçen 2 ayda yani Şubat ve Mart ayı işsizlik maaşını alabilecek.

2 ay işsizlik maaşı alan bir kişi 1 Nisanda işe başlayıp 1 Mayısta işten ayrılırsa 8 ay daha işsizlik maaşı alabilecek. Ancak ahlak ve hukuk kurallarına aykırı davranışlardan ötürü iş akdine son verilen işinin işsizlik fonundan maaş alamayacağını da hatırlatmakta fayda var.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum